VAANDELS VOOR OE ARTILLERIE- EN DE GENIETROEPEN. Yan de tot het leger behoorende korpsen zijn in het bezit van een vaandel (standaard): a. ieder van de 18 veldbataljons Infanterie. b. het Regiment Cavalerie- Uit het in dit tijdschrift medegedeelde geschiedkundig overzicht onzer vaandels (jaargang 1893 deel II bl. 64 e. v.) blijkt, dat zij aan de genoemde wapens werden geschonken ingevolge het Koninklijk Besluit van 28 October 1822, en wel „als blijk van tevredenheid van Z. M. den Koning." Datzelfde overzicht brengt tevens in herin nering hoe die onderscheiding te danken was aan het initiatief van de officieren, behoorende tot eene der Infanterie afdeelingen, waaruit het Indische leger destijds bestond. De autoriteiten in deze Bezittingen, die het bedoelde verzoek bij Hoogerhand overbrachten, adviseerden daarop gunstig, en brachten de Cavalerie tegelijkertijd voor een veld- teeken in aanmerking. De drie vaandels, bestemd voor de Infanterie, werden in 1824 uitgereikt. Later, toen het bataljonsverband werd ingevoerd (1831), gingen deze vaandels over aan de drie eerste bataljons, terwijl voor de resteerende 5 bataljons nieuwe doeken uit Nederland werden uitgezonden. Ook aan de 10 bataljons, waarmee het veldleger in den loop der jaren 18331875 is uitgebreid geworden, zijn, naargelang die afdeelingen tot stand kwamen, vaandels ten geschenke gegeven. Behalve de genoemde troepen genieten nog de eer van een vaandel te bezitten de onderstaande niet tot het veldleger behoorende korpsen 1®. de Schutterij te Semarang sedert 1827. 2e. de Schutterij te Amboina sedert 1829. beiden als eene onderscheiding voor in oorlogstijd aan den lande bewezen diensten 3®. de Schutterij te Batavta sedert 1839. 4®. de Schutterij te Soerabaja sedert 1865.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 373