WENKEN VOOK DE PRACTIJK. Vergoeding voor ontvreemde stukken. Wanneer aan een soldaat iets wordt ontvreemd, waarop hij geen toezicht heeft kunnen houden, omdat hij gebonden is door de voorschriften, vergt dan de billijkheid niet dat het vervangen of vergoeden van het gestolene voor 's lands rekening kome? Een soldaat trekt b.v. op wacht, hij moet zijne sprei dan op zijne slaap plaats laten liggen; hij keert van wacht terug, de sprei is ontvreemd. Dit wordt als feit vastgesteld en toch bestaat geen ander middel om hem eene nieuwe sprei te bezorgen, dan zelf betalen, als de schuldige niet bekend is. Si Axoe. Spoorwegreizen der officieren. In alle landen van Europa en in de Britsche koloniën reizen alle officieren in de le klasse der spoorwegen Alleen in Nederlandsch-Indië is van dien regel afgeweken. Werd het minder noodig geoordeeld het prestige van het officierskorps hoog te houden in de kolonie tegenover den inlander en den vreemden oosterling, dan in het moederland tegenover den medeburger? Of werd de standsafscheiding in Indië zoo geacht, dat als regel niemand in de 2e klasse zou reizen die niet tot onzen stand behoort? Dan heeft de uitkomst niet aan die verwachting beantwoord. Ik heb tegenover een Chinees met zijne inlandsche huishoudster gereisd, welke laatste, gehurkt op de bank, eene sirih vlek voor mijne voeten spatte, terwijl het paar later, na zijn vingermaal tijd op weinig smakelijke wijze in den wagon verorberd te hebben, zijne voldaanheid uitte op de bekende luidruchtige wijze. Ik heb gereisd met een sergeant, die met verlof ging, om in gezelschap van twee gewezen collega's zijn reëngagementsgeld te verteren, hij zelf hield zich goed, maar de kameraden waren zóó vroolijk, dat ik van coupée verwisseld heb. Ik heb gezeten tusschen een gesarongde, blootbeenige klingalees en twee ongegeneerde bootslieden van een koopvaardijschip. Dat is het gezelschap waarin de subalterne officier, zijne vrouw, zijne dochter in Indië uren hebben door te brengen. Die achterstelling bij de officieren in Nederland is te minder te be grijpen, omdat de spoorwegen op Java voor het meerendeel in staats exploitatie zijn en de kosten van het vervoer derhalve de schatkist niet zullen bezwaren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 402