HET ONTSTAAN DER MILITAIRE SCHOOL TE MEESTER CORNELIS. 1) Nu de Militaire school te Meester-Cornelis als opleidingschool voor aanstaande officieren der Infanterie en der Militaire Administratie bij het Indische leger opgehouden heeft te bestaan, is het niet van belang ontbloot, na te gaan, wat tot hare oprichting aanleiding heeft gegeven. In de geschiedenis van het Indisch militair onderwijs neemt die school eene zeer voorname plaats in. Die geschiedenis is in enkele trekken behandeld in het hoofdstuk: „Eene Indische Kadetten-school", van het in 1875 te Batavia bij Bruining en Wijt verschenen werk van Monitorgetiteld„Indische militaire belangen" en voor latere jaren in een opstel van W. C. Nieuwenhuijzen, dat in den jaargang 1883 van „De Indische Gids" geplaatst en „Het stelsel der militaire instellingen voor het Indische leger" getiteld is. Uit die geschie denis blijkt, dat de Militaire school te Meester-Cornelis in 1852 werd opgericht. Die oprichting kwam niet op grond van het een of ander doctrinair beginsel, maar alleen door den drang der omstandigheden tot stand. Omstreeks de helft van dat jaar ontbraken 37 tweede luitenants der Infanterie aan de toen vigeerende formatie van het Indische leger. Reeds lang vóór 1852 was het den Legercommandant gebleken, dat de vacatures in dien rang, in Indië, niet konden worden aangevuld zonder te transigeeren met de toen geldende eischen van het aldaar af te nemen examen. Het gebrek aan stof voor aanvulling uit de gelederen van het Indische leger zelf moest hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de drukke diensten van de korporaals en onderofficieren bij de korpsen Infanterie volgens de toenmalige reglementen, waardoor aan het kader 1) Dit artikel i» door gebrek aan plaatsruimte een paar maanden blijven liggen. Bed. Dl. I, 1898. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 412