WENKEN VOOR DE PRACTIJK. Een zonderlinge bepaling in de Leveringsvoorwaarden. Bij wan-of niet levering door aannemers voor de levering van levensmiddelen, fourages, brand- en lichtstoffen enz. ten behoeve van het Departement van Oorlog, geldt in 't algemeen het beginsel, dat voor rekening van den aannemer in de behoefte wordt voorzien, en dat bovendien, ten voordeele van den lande, van hem een boete geheven wordt van 20°/0 van den contractsprijs van het niet geleverde. Wanneer echter bij wanlevering van gras het ontbrekende niet plaat selijk kan worden aangekocht, en in de behoefte voorzien moet worden door het benoodigde door particulieren of militairen te doen snijden, dan verbeurt de aannemer, behalve de hierboven bedoelde boete van 20% nog een van 200der contracts-waarde van de hoeveelheid gras, die door de zorg van het Gouvernement moet worden gesneden. Het Gouvernement neemt dus aan, dat het zelf het benoodigde levert, en stelt den door den aannemer te vergoeden aankoopsprijs vast op het dubbele van den contractsprijs. Zoover is alles duidelijk, wanneer het Gouverne ment eigenaar is van grasvelden, waarvan in die gevallen van nood gesneden wordt. Voor zoo ver ons bekend, is dit echter nergens het gevalwaar militaire terreinen een eenigszins beduidende hoeveelheid gras opleveren wordt het recht om dit gras te snijden zelfs verpacht. Het „door de zorg van het Gouvernement" laten snijden van het gras geschiedt dus op terreinen voor elkeen voor dat doel opengesteldwaarin bestaat dan het fijne onderscheid tusschen het „door particulieren laten snijden van gras" en „het aankoopen van het door particulieren gesneden gras" Dat het tweede al gesneden is, als men onderhandelt, en het eerste nog niet maar dat maakt immers geen verschil, als men bij 't gewicht accordeert, zooals het geval is. In het tweede geval betaalt de aannemer den aankoopsprijs en 20 boete, in het eerste geval het snijloon (dus wat men evengoed den aankoopsprijs zou kunnen noemen) maar nu de tienvoudige boete. Nog gekker is het, wanneer het gras door militairen gesneden moet worden Het gouvernement heft dan een boete van 200voor zich en een van 20% voor de snijders. Een vijfde van den contractsprijs is voorwaar een schrale betaling, wanneer men in aanmerking neemt, dat tot dit laatste middel (snijden door militairen) alleen de toevlucht genomen wordt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 485