De nieuwe Engelsche Rijks-revolverpatroon. In de Java-Bode van den 30™ April jl. komt een artikel voor van den voormaligeu len luitenant der artillerie van het Nederlandsche leger W. F. Miolée, waarin de nieuwe Engelsche revolver-patroon wordt be schreven, onder vermelding van de redenen, die tot de invoering dezer munitie hebben geleid. Schrijver betoogt, dat de revolver in den laatsten tijd vooral in het En gelsche leger zoo de aandacht trekt, omdat de troep, in den strijd van het leger met onbeschaafde volkstammen, zeer dikwijls handgemeen raakt. Zooals reeds in dit tijdschrift werd vermeld 1) bezitten de revolvers, zelfs die van het zwaarste kaliber geen voldoende „stopping-power" d.w.z. vermogen om iemand tot staan te brengen tenzij het projec tiel vitale deelen treft. Om die reden geven dan ook enkele Engelsch- Indische officieren de voorkeur aan het oude plompe ruiterpistool boven het zooveel moderner wapen. Ten einde nu een licht wapen te verkrijgen met voldoende trefkans en stopping-power, heeft men thans in Engeland een revolver ontwor pen, welke 1 K. O. weegt (de Indische weegt 0.850 K. G.) en waaruit een kogel wordt geschoten, die bij het treffen een groot voorvlak ver krijgt en daardoor zware verwondingen toebrengt. De nieuwe patroon ziet er uit als iedere andere revolverpatroon, doch heeft een kogel van cylindervormige gedaante, waarvan het vóór- en achtervlak zijn voorzien van flesehvormige uithollingen. Hij draagt den naam van „manstopping bullet". De schrijver was in de gelegenheid proeven met bedoelde munitie bij te wonen op een stuk rundvleesch van 25 c.M. dikte, opgesteld op 28,5 M. afstand. De revolvers met gewone puntkogels doorboorden allen het vleeschhet projectiel vervormde zich niet en het kanaal was klein en zuiver. Alleen de kogel uit het Bergmann pistool en die uit de En gelsche 11,5 m.M. kaliber revolver toonden een eenigszins ruime uitgangs opening. De kogel uit de Nederlandsche ofïiciersrevolver doorboorde zelfs het vleesch niet eens. De nieuwe Engelsche kogel daarentegen maakte reeds aan de voorzijde 1) Eon en ander over pistolen en revolvers; door T. 5e Aflevering van den vorigen jaargang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 488