54 De cellen worden gevormd door verharding van de jongste lagen der opperhuid, de zoogenaamde slijmlaag van Malpighi. De opperhuid is op plaatsen, waar zij aan voortdurende drukking onderhevig is, dikker dan elders en door de afwezigheid van zenuwen, volkomen ongevoelig. 2e De lederhuid. Deze bestaat uit een bindweefsel van organische spieren, bloedvaten, zenuwen en slijmbeurzen. 3e Het onderhuids bindweefsel dat de lederhuid met de huidspier verbindt. In deze laag verloopen de bloedvaten en gevoelszenuwen en be vinden zich op plaatsen waar de huid over been- uitsteeksels schuift (borstbeen, elleboog) de slijmbeurzen, een deel der vet- en smeer- klieren en de langste haarzakjes. De kortere en de andere klieren eindigen in de lederhuid. Schavingen noemt men de plaatsen waar de opperhuid door een langdurig schaven van tuigdeelen verloren is gegaan (ontveld). Bij ernstiger schaving wordt ook de lederhuid aangedaan en krijgt men bloeding. Drukkingen ontstaan door den aanhoudenden druk van zadel of draagbok, die de poriën van de opperhuid afsluit en huiduitwaseming geruimen tijd belet, waardoor de haarbuisjes met de anders zich verwijderende koolstof overvuld worden. Wordt de huid bevrijd van dien druk, dan moet die overtollige koolstof verwijderd worden. De zich in de lederhuid bevindende haarvaten zwellen op en worden ontstoken. Van buiten is dit merkbaar door opzwelling en warmte, Huidversterf is eigenlijk een andere naam voor verwaarloosde drukking. Op de plaats waar een drukking geweest is, wordt de huid soms hard, moeilijk plooibaar en stoot zij roofjes en soms ge- heele stukken af. Drukwonden ontstaan, indien het gedrukte dier doorgebruikt wordt of geen maatregelen genomen zijn om de zwelling te verwijderen. Het komt ook voor, dat de opper van de lederhuid en deze weder van het onderhuids-bindweefsel wordt afgescheiden, doordien deze deelen verschuiven en hun samenhang verscheurd wordt. Dit is niet altijd dadelijk door een uitwendig onderzoek te constateeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 67