EEN NIEUWE ATJEHIÏAART. Ten einde in de zeker dringende behoefte te voorzien om ook de troepenbewegingen in de jongst bezette Atjeh-terreinen behoorlijk op de kaart te kunnen volgen, werd op het Topographisch bureau te Batavia reeds sedert geruimen tijd eene geheel nieuwe, in kleuren druk te verschijnen uitgave der Atjeh- kaart voorbereid. Zoolang echter nog niet alle gegevens, welke in den laatsten tijd door het opnetuerspersoneel op Groot-Atjeh worden verzameld,geheel zijn afgewerkt; zoolang ook de reeds eenigszins verouderde, bestaande kaarten nog niet geheel zijn herzien en bijgewerkt; in één woord, zoolang nog geen behoorlijk aaneensluitend geheel is verkregen, moet elke nieuwe uitgave der Atjehkaart van Landswege als on tijdig worden beschouwd. De opnemings- en herzieningswerkzaamheden op Atjeh zijn echter thans gelukkig zoover gevorderd, dat binnen weinige maanden net tijdstip aangebroken zal zijn, dat men, wat de cartographie van Atjeh betreft, aan alle billijk te stellen eischen zal kunnen voldoen. En gering zijn de bezwaren niet, welke overwonnen moeten worden om zelfs maar aan billijke voorwaarden van volledigheid eener Atjeh kaart te beantwoorden. Zoo zijn nog de meeste grenzen tusschen hoeloebalangschappen en tusschen de verschillende federatiën onzekerzoo moet voor de carteering van enkele terreinen eene keuze gedaan worden uit een chaos van terreinschetsen, behoorende bij gevechts- en patrouillerapporten zoo levert o. m. ook de juiste spelling der namen nog zeer veel onzekers op. Ten einde nu echter de in den loop van dit jaar door het opne- mers personeel op Atjeh nieuw opgemeten terreingedeelten zoo spoedig mogelijk onder de oogen der Regeering, van de autoriteiten, zoomede vau het Leger te brengen, werden door het Topographisch bureau, in afwachting van de in den loop van het jaar 1898 te verschijnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 75