78 aan te geven, zooals de vervaardiger heeft gedaan, daar de federatiën door elkaar liggen. De kampongs Pakan Sot en Pakan baroe (Zuid van Segli) hebben twee andere kampongs gebaard en broederlijk met deze de namen gedeeld, zoodat wij volgens den vervaardiger nu hebben, twee kampongs Pakan, een kampong Sot en een kampong Baroe. "Wij mogen echter niet te veeleischend zijn, want de prijs is laag (hoewel voor het geleverde werk zeer voldoende). O. i. zon het werkelijk aanbeveling verdienen, dat de dilettanten op dit gebied Atjeh verder met rust lieten. Men kan er zeker van zijn, dat zoo spoedig mogelijk eene op wettige gegevens berustende kaart van dit gewest zal verschijnen. BERICHT. De vraag is ons gedaan of het niet aan te bevelen zou zijn, bij de tactische oefeningen op de kaart gebruik te maken van de kaart van Atjeh. Groot-Atjeh toch biedt, zooals het thans door ons bezet is, met zijne vlakten, kampongs, moerassen, rivieren, wegen, dijken, bergen, bergpassen, defile's, enz., genoeg stof aan voor veronderstellingen, vooral wat den kleinen oorlog betreft, terwijl bovendien dan de oefening het voordeel heeft, de beoefenaars voor te bereiden tot de kennis van het terrein, waarop zij waarschijnlijk zullen ageeren. Hoewel de grootste schaal, waarop de kaart van Atjeh vervaardigd wordt, die van 120000 zal zijn, en men bij voorkeur voor tactische oefeningen kaarten op grootere schaal gebruikt, zou er toch geen wer kelijk bezwaar zijn tegen het hiervoren geopperde denkbeeld. Wellicht, dat de nieuwe kaart van Atjeh, welke waarschijnlijk over eenige maanden het licht zal zien, ook benut wordt voor de tactische oefeningen op de kaart. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 91