I I 98 sprei en gerolde kapotjas er om heen en nog 20 patronen er in, 20 patronen in de patroontasch, twee dagen vivres in de spekzak en de gevulde veldflesch, neen, dan heeft de troep het tegenwoordig minder zwaar te verantwoorden. Toch hebben wij die aldus belaste mannen zien marcheeren dagen achtereen, van 's morgens tot 's avonds. De Compagnie bleef in het bivak achter, doch moest, te beginnen met den dag na het vertrek van den hoofd troep, dagelijks vivres en water voor de colonne opvoeren, waartoe één sectie infanterie en ongeveer 140 met geweren gewapende Rottineezen als geleide werden aangewezen. Mijne sectie was het eerst aan de beurtvroeg in den morgen marcheerde ik af, want ik moest de colonne, die mij een dag- marsch vóór was, door een geforceerden marsch inhalen. Tegen den middag ontmoetten wij een convooi gewonden, waaronder de kapiteins Juta en Hameks en luitenant Diepen heim zwaar. Den tweeden dag haalden wij de colonne in en werd ik of juister gezegd de vivres met vreugde begroet, want de troepen waren reeds op half ration rijst gesteld, uitgezonderd de Afrika nen, die het toch reeds niet overdadige volle ration behielden. Drink- en kookwater werd zoo zuinig mogelijk toegemeten. Ge durende den zwaren marsch onder een brandend zonnetje ont dekte een mijner manschappen een kleine bron. Gelukkig was ik de eerste, die het vernam en had ik den tijd met behulp van het kader den toegang af te sluiten, zoodat de veldflesschen zeer voorzichtig gevuld konden worden, spoedig toch werd het water door de geringe aanwezige hoeveelheid troebel. Het is mijn doel niet hier eene beschrijving te geven der krijgsverrichtingen, maar alleen om een kijkje te nemen op de toestanden in dien tijd en van de wijze waarop in die dagen het Nederlandsch-Indische leger voor Vorst en Vaderland wist te strijden. Gedurende den verderen loop der expeditie bleven de troepen op half ration rijst en bivakkeerde men onder den blooten hemel. Na afloop van het eerste gedeelte der expeditie keerden wij naar het bivak Pandetti terug. Niettegenstaande de zware

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 116