bh III" KONINGINS VERJAARDAG IN EENE SOENDANEESCHE DESSA. Slechts weinigen van ons officieren is het gegeven, om ge durende wat langeren tijd ergens in de binnenlanden te midden van de inlandsche bevolking te leven, en in zulk eene nauwe aanraking met haar te komen, dat men ten minste iets van hare denkwijzen en zeden te weten komt. In het bizonder geldt zulks voor hen, die op Java of elders in groote garni zoenen verblijven. Hoe velen kennen van de inlandsche ge bruiken geene andere, dan die zij van hun huisbedienden meenen geleerd te hebben. Men vermoedt dikwijls, dat het leven in de dessa niet tot de aangenaamste ervaringen zal behooren, die men in zijnen dienst tijd opdoet. Het onjuiste van deze meening behoeft eigenlijk geene wederlegging. In 't algemeen mag worden aangenomen, dat de officieren al zeer weinig zich kunnen indenken, in de", toestanden, zooals deze zich in de binnenlanden voordoen, zoodat het wel eenige ver wondering zal baren te vernemen dat ten minste in de Soen- dalanden en meer in het bizonder in de Preanger Regentschappen, want hierop wordt in dit opstel steeds gedoeld, wanneer van binnenlanden sprake isomgekeerd de bevolking wel degelijk met ons medeleeft en vooral de meer ontwikkelden onder hen een levendig belang stellen in onze maatschappelijke toestanden. Wat was er niet eene nieuwsgierige spanning kort na de Lombok ramp, de inlandsche hoofden volgden de troepenbewe gingen op de kaart, en als de Maleische nieuwsbladen in de dessa aankwamen, vereenigde men zich, om spoediger de laatste berichten te vernemen. Dat de verblijven der Lomboksche vorsten tot poeder zouden worden geschoten en dat de gevan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 121