104 gen Lomboksche hoofden zouden worden opgehangen, wasvoor vele inlanders een uitgemaakte zaak. Werd reeds in die droeve dagen eene meer dan gewone be langstelling getoond, bij nationale feesten wordt nog meer ge tuigenis afgelegd van het aandeel, dat de Soendanees, die toch in zoovele andere opzichten bij den Javaan achterstaat neemt in ons openbaar leven. Meer in het bizonder geldt dit den verjaardag van onze geëerbiedigde koningin, welke vooral in de nog weinig door Europeanen bewoonde dessa's aanleiding geeft tot ongekunstelde betooningen van vreugde. Natuurlijk slaat zulks niet op de hoofdplaatsen, waar deze feestelijkheden, een ofïicieele tint krijgende, niet meer dat huiselijk karakter dragen, dat nog verloren gaat naarmate de Europeaan meer voet in de dessa verkrijgt; dan trekt zich de Inlander terugwel komt hij als toeschouwer kijken naar de van hoogerhand bevolen plech tigheden en vermakenmaar een werkzaam aandeel er in nemen doet hij niet meer. Het was steller dezes vergund een paar maal zulk eene huiselijke viering van dien voor iederen Nederlander heuglijken dag bij te wonen. Keeds eenigen tijd voor het aanbreken er van waren de inland- sche hoofden in den weer. Langs de huizen in den hoofdweg werden op min of meer gelijke afstanden gaten in den grond gemaakt en daarin kleine eindjes bamboe gestoken. Als eenige Europeesche bewoner der dessa, kwam men mij verlof vragen om ook voor het door mij bewoonde huis een tiental dergelijke kokertjes te mogen plaatsen. Inlanders, met in de nationale kleuren beschilderde dunne bamboestaken, zag men ronddwalen en in den nacht voor het feest werden die staken, aan het einde voorzien van kleine rood- wit- blauwe vlaggetjes, in de kokertjes geplant. Meer gegoede ingezetenen hadden den toegang tot hunne erven behangen met gespleten palm bladeren, en toen de zon den 31sten Augustus opging, be scheen zij de er nu vroolijk uitziende dorpsstraat. Eene zeer eenvoudige versiering; maar voor den armen dessabe- woner reeds kostbaar genoeg. Een echte Zondagsstilte heersch-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 122