105 te overalhet was als op een inlandschen feestdag,vooral op een hciri lebaran „den dag der giften" wanneer men de inlanders 's morgens vroeg van het eene huis naar het andere ziet trekken, om elkander de gewone kleine geschenken te brengen, bestaande in een of andere lekkernij, die dan wat later op den dag gezamenlijk wordt genoten. Ook nu brengen zij eenige van de morgen-uren door met elkander te bezoeken de Soendanees is gezellig van aard en houdt zeer veel van een praatje. Een deel van de bevolking is reeds voor dag en dauw naai de hoofdplaats vertrokkendaar worden volksspelen gehouden en de groote menschenmassa werkt aantrekkend op de omgeving. Alle zijn in hun beste plunje gestoken, ook de thuisblijvende dessamanreeds alleen het zien daarvan is de moeite waard, want dit gedeelte der inlandsche bevolking heeft een zin voor kleuren, welke menig schilder haar benijdt. Dikwerf de gewaagd ste samenvoeging van twee en meer tintenmaar immer vormen zij een harmonisch geheel. Zeer in tegenstelling met de ge woonlijk somber gekleede Javaan, vertoont de Preangerman het helste rood- groen- geel-, blauw, in 't kort alle kleuren van den regenboog en deze kleurmengingen kan men bij eene feeste lijke bijeenkomst van Soendaneezen in hunne kleeding vertegen woordigd vinden. Het dessahoofd heeft de voornaamste mannelijke inge zetenen genoodigd de morgenuren bij hem te komen doorbrengen in een eenigszins versierd loodsje zitten zij bij elkander druk te redeneeren. Voor den minderen man is ook een afleiding te vinden. Een Europeaan heeft vergunning gekregen om eene loterij te houden, en voor een inleg van anderhalven cent worden eenvoudige kleedingstukken verloot op geheel dezelfde wijze als koek op eene Hollandsche kermis; hetzelfde ratelend geluid van het draaibord doet zich hooren en de belangstelling in de zaak is zeer groot, men verdringt zich voor 's mans tentje. Het districtshoofd is niet op de plaatsde regent, van oordeel dat versterking der politie op de hoofdplaats dien dag niet overbodig is, heeft al zijne in de nabijheid wonende wedana's, if I

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 123