31 AUGUSTUS 1837. Het jaar 1837 kenmerkt zich door een gebeurtenis tot nu toe eenig in de geschiedboeken van Nederlandsch-Indië—het bezoek aan deze gewesten van een Prins uit het Huis van Oranje. Zijn de rechtstreeksche aanrakingen van de Oranje's met het Indische Leger uit den aard der zaak slechts beperkt geweest in een Oranje-nummer van het Indisch Militair Tijdschrift is eene herinnering aan de eenige maal dat een Oranje vorst, door een per soonlijk bezoek van zijne belangstelling, niet slechts in onze Koloniën, maar ook in ons Leger deed blijken, zeker niet misplaatst. Te minder waar de Prins gelegenheid vond bij dit bezoek aan die belangstelling door daden uiting te geven. Een van deze is het onderwerp dezer regelen. Prins Willem, Frederik Hendrik, zoon van den lateren Koning Willem II, den 13denJuni 1820 geboren, verliet den 17den October 1836 aan boord van het fregat Bellonagecommandeerd door den Kapitein ter zee Arriens, de reede van Texel en bereikte, na een oponthoud van twaalf dagen te Rio Janeiro den 9ien Februari 1837 de reede van Bataviawaar het schip door den Prins zeiven ten anker werd gebracht. Na in de hoofdplaats feestelijk te zijn ontvangen, en na ook Bui tenzorg te hebben bezocht, vervolgde de Prins den 258ten Februari zijne reis naar de Molukken; bezocht Makassarwaar de Koning van Goa zijne opwachting kwam maken; de residentie Menado; Ternate en TidorAmboina en Banda en kwam den 7den Juni te Soerabaia. Van deze plaats uit werden Madoera en de Oosthoek bereisd. Het defensie-stelsel van Graafvan den Bosch was in dien tijd in uitvoering genomen. Allerwege op Java waren belangrijke ver sterkingen onderhanden. Te Soerabaia was men begonnen met

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 15