16 De zware gang, om ook zijn derden jongsten en laatsten zoon grafwaarts te voeren, bleef onzen geliefden vorst niet gespaard. Met weemoed in het hart volgden wij den reeds zoo zwaar beproefde bij deze plichtsvervulling, doch Goddanknog een heldere, lieflijke, troostvolle lichtstraal bleef 's Koningshuis en Neerlands volk beschijnen. Uit deze lichtstraal, slechts zelden door lichte wolkjes be trokken, groeide gaandeweg een Oranje-zonnetje, dat steeds met liefde, zorg en belangstelling gadegeslagen, helder en krachtig de oude nevelen begon weg te vagen. Aroor den Koninklijken vader zoude het echter slechts korten tijd meer schijnen. Nog een zestal jaren van onverstoord hui selijk geluk, geëerd en geliefd door zijn volk, en ook de laatste mannelijke Oranje, die als zijn voorgangers aan de Wapenspreuk van Zijn geslacht „Je Maintiendrai" was getrouw gebleven, legde den 21sten November 1890 het moede hoofd neder. Zoo rustte dan voortaan alleen op de Koninklijke Moeder de hooge plicht, om Haar dochter, de Koninklijke Jonkvrouwe voor te bereiden voor de groote taak, welke Haar wachtte. Hoe uitnemend Hare Majesteit de Koningin Regentes zich daarvan heeft gekweten staat boven onzen lof. In een artikel gewijd aan „The Dutch, their sympathies and their Queen" in een Engelsch tijdschrift, schreef mejuffrouw van Eelde o. m. „Hare Moeder hoewel geen Prinses van Oranje „par droit de „naissance" wordt toch als zoodanig geëerd „par droit de con- „quête" eene overwinning door onbaatzuchtige toewijding aan „Haar tweede vaderland en Haar dochter behaald." Gaarne maken wij die woorden, waaruit dankbare waardeering spreekt, tot de onzen, daaraan toevoegende dat de overwinning van deze Prinses uit den vreemde, die niet stormenderhand, doch gaandeweg, maar met vastheid van wil voortschrijdende toch de liefde heeft weten te vermeesteren van al de onder danen van Haar Koninklijk kind de schoonste en edelste over winning is, welke zij heeft kunnen behalen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 28