I DE INDISCHE ARTILLERIE. 't Is een klein land dat Koninkrijk der Nederlandende kaart van Europa mag niet op al te kleine schaal geteekend zijn om te voorkomen dat de bezichtiger, die de geschiedenis van Europa niet kent, het geheele Koninkrijk over't hoofd ziet. Maar op die kaart staat dat Koninkrijk ook niet in zijn geheel afgebeeld. Slaat men de kaart van Azië op, dan blijkt dat Nederland aldaar gezag voert over een eilandengroep, waar van het oppervlak en het zielental der bewoners, de gelijknamige grootheden van het Rijk in Europa ettelijke malen overtreffen en de kaart van Amerika toont aan dat ook een klein deel van de Nieuwe Wereld onder het gezag van Nederland staat. In weerwil van die uitgebreidheid van het totale gebied, behoort Nederland tot de kleine mogendhedenhet Europeesch concert denkt er niet over, het bij zijne gewone uitvoeringen eenig instrument ter bespeling toe te wijzen en 't moet al een zeer buitengewone uitvoering zijn, waarop Nederland, zij 't slechts in de koren, zijne stem kan doen hooren. Daartoe werkt ook mede de, in verband met de geringe uitgebreidheid van het grondgebied in Europa, betrekkelijk geringe sterkte van het Nederlandsche leger. Gesteld dat ter eere van de troonsbestijging van Hare Ma jesteit onze Koningin een groote revue voor de regeerende vorsten van Europa werd gehouden, waarop alle Europeesche legers naar verhouding hunner sterkte vertegenwoordigd waren, hoe zwak zou dan dat leger blijken in vergelijking met de reusachtige strijdkrachten, welke ter beschikking staan van de Groote Mogendheden. En toch, wat is dat leger sterk in vergelijking met het Ne- derlandsch-Indische, in weerwil van het zooveel uitgestrekter

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 72