58 onderdoet; en eindelijk, ze is zijn scherpen blik niet ontgaan, de uitdrukking, die er lag in den oogopslag, gericht naar den troon van Haar, die op dezen dag hun Koningin worden zou; hij heeft daarin niet slechts den diepsten eerbied, maar ook een onbegrensde verknochtheid, grenzende aan vereering ge lezen, die den soldaat in het uur des gevaars het oog één oogenblik doet richten naar zijn vaandel en daarna, gesterkt door de gedachte aan zijn Koningin, bezielt en met de grootste doodsverachting, het aangewezen doel doet naderen en bereiken. Onder dien indruk zou hij er mogelijk toe kunnen komen de grens zijner opdracht even te overschrijden door aan het rap port over den troep de verzekering toe te voegen aan Hare Ma jesteit dat de uitvoering Harer bevelen in het verre Oosten naar eisch geschieden zal. En dat alles alleen met 'toog op de Infanterie? Geldt dat dan voor de Artillerie niet, staat de Artillerie dan bij het Hoofdwapen achter in geoefendheid, in ernst, in plicht besef, of zelfs in eerbied en verknochtheid jegens Hare Majes teit de Koningin? Keen, zeker, dat doet de Artillerie van het Indische Leger niet en dat had de Inspecteur ook wel opgemerktzelfs had de vore van verrichten zwaren arbeid en doorstane vermoeienis in het gelaat van den kanonnier hem met ontzag vervuld, maar hij mocht daarop geen gunstig rapport en geen geruststellende verzekering bouwen, want hij had, figuurlijk gesproken, bij de Artillerie dat geweer niet gezien. Ongetwijfeld, het geschut onzer veld-en bergbatterijen heeft zijn groote deugden; hoewel het Gouvernements Besluit, waarop de aan vraag om dat geschut het Opperbestuur werd aangeboden heden zijn twintigsten verjaardag viert, is het stuk der veldbatterijen nog in vele opzichten als een meesterstuk van lichte veldartillerie te beschouwen en heeft het berggeschut zijn bruikbaarheid in alle Indische terreinen afdoende bewezenmaar toch, het geschut der veld- en bergbatterijen is en blijft licht. Welnu, dat is immers als een voordeel te beschouwen, zal men zeggen, 't mag en kan niet zwaarder zijn, over het berg-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 74