59 geschut worden soms zelfs klachten gehoord dat het te zwaar zou zijn; de Inspecteur had de veldbatterij met zijn kleine nietige paardjes en de bergbatterij met diezelfde paardjes en overigens muildieren niet moeten beoordeelen naar hun aanzien op een revue in Europa, hij had de veldartillerie moeten zien manoeuvreeren in het bergterrein van Midden Java, bijv. bij de manoeuvres in de Kedoe in 1888 en de bergbatterij in Atjeh, bijv. in 1896 en 1897, of thans in het Pedirsche, hij zou dan in die lichtheid geen fout, maar een deugd hebben gezien. Dat alles is zeer zeker waar, doch neemt het feit niet weg dat die artillerie in ballistisch vermogen achterstaat bij de veld- artilleriën in Europa en dat doet het geweer der Indische infanterie niet bij het geweer der Europeesche legers. Het overwicht op de artillerie van een eventueelen Europeeschen aanvaller zal dus waarschijnlijk niet zijn te verkrijgen door overwicht in ballistisch vermogen en k- n alzoo slechts worden bereikt door overwicht in hoeveelheid en grootere beweegbaar heid in Indisch terrein. Waarschijnlijkomdat de mogelijkheid bestaat dat de vijand, geleerd door elders opgedane ervaring, dan wel afgaande op ons voorbeeld, zijn betrekkelijk zware veldartillerie niet indeelt bij de ter verovering van Java uitge zonden legermacht, doch deze met groote hoeveelheden betrek kelijk licht snelvuurgeschut uitrust. Yoor dit geval staat echter de dringende behoefte aan veel mobiel geschut bij den verdediger niet minder vast en wij komen dus tot dezelfde conclusieAan de lichtheid van het geschut der Indische veld- en bergbatterij en dient tegemoet gekomen te worden, zoo mogelijk door ver hooging van het ballistisch vermogen door toepassing van rookzwak buskruit als geschutlading en voorts door de hoeveel heid betrekkelijk groot te nemen. Intusschen is het geschut der veld- en bergbatterij en zonder eenigen twijfel het beste en nieuwste, waarover de Indische artillerie beschikt; de vestingartillerie is wat geschut betreft veel meer achterlijk dan de bereden artilleriede kustartillerie niet, want die ontbreekt geheel. Het zwaarste kaliber, dat ten dienste staat van de niet be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 75