I 60 reden artillerie in Nederlandsch-Indië, is dat van 12 cM. en 't beste, waarover in dat kaliber wordt beschikt, zijn de geheel verouderde bronzen kanonnen van 12 cM. K. A., die bovendien, in bekwamen toestand, slechts in zeer gering aantal aanwezig zijn. Dertig jaar geleden beschikte men nevens de zware, gladde ijzeren vuurmonden, reeds over de getrokken, bronzen, voor- laadkanonnen van 16 cM. en toch werd de behoefte aan zwaai dei geschut gevoeld en erkendenkele jaren later werden de ge trokken ijzeren achterlaadkanonnen van 24 cM. in Indië aan gebracht. Bij de ontzagwekkende vlucht, die de industrie in de sedert verloopen jaren heeft genomen, zijn die beide vuui- mondsoorten zoo absoluut ongeschikt geworden vooi het vei- vullen harer taak, dat ze terecht uit het geschutstelsel zijn vervallen. Maar ze zijn niet vervangen en de haar destijds toegedachte taak blijft onvervuld. Behoeft die taak dan thans niet meer vervuld te worden? Wij zullen ons thans niet verdiepen in de beantwoording van die vraag, welke beantwoording trouwens niet tot onze competentie behoort; wij vermelden alleen het feit dat kust- geschut in Indië niet vertegenwordigd is en van vesting-en belegeringgeschut enkele bronzen kanonnen van 12 cM. K. A. de beste representanten zijn en de eenige, waarmede de kunst van methodisch schieten met eenig succes kan worden beoefend. Be denkt men daarbij dat dit kanon, afgescheiden nog van de weinig geschikte grondstof, waaruit 't is vervaardigd, naai het tegenwooi- dig standpunt der geschutconstructie, ongeveer de helft van het ballistisch vermogen bezit, dat 't in verband met zijn gewicht hebben kon, dan behoeft niet eens gesproken te worden van het andere geheel verouderde geschut, om te doen zien dat de Indische vestingartillerie, wat hare bewapening betreft, in ver ontrustende mate achterlijk is. Stond op dit eigen oogenblik een Europeesche vijand, die zich de verovering van Java ten doel gesteld heeft, vooi de deur, zoodat de verdediging gevoerd moest worden met hetgeen er feitelijk is, dan zou dat, helaas, op droevige wijze blijken. Positiegeschut in de haastig opgeworpen, ingerichte en be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 76