62 genoeg gewenscht kan worden dat hij spoedig overgaat is oorzaak, dat slechts gestreefd kon worden naar verbetering van datgene, wat in ieder geval noodig zal zijnen 't is dunkt ons, een mededeeling, die in dit feestnummer past, dat sedert jaren ernstig daarnaar gestreefd is, met het gevolg dat op onderschei dene der hoofdpunten van achterlijkheid, boven aangewezen, betrekkelijk spoedig verbetering is te wachten. Stalen achterlaadkanonnen en mortieren van 12 cM. met daarbij behoorende affuitage en projectielen zijn reeds toegezegd en kunnen wellicht nog in dit jaar in Indië aankomen. Het aantal kanonnen van 7 cM. L.A., bestemd voor po- sitiegeschut, met ruimen munitievoorraad in Indië aanwezig, is reeds vrij beduidend. Het kanon en de affuit van 7 cM. K.AV zijn in alle terreinen geschikt gebleken als onbespannen mobiel geschut; een belangrijke aanvoer dier kanonnen en affuiten, bestemd om aldus te worden ingedeeld, is binnenkort te wachten. De aanschaffing en uitzending van snelvuurgeschut staan sedert jaren in beginsel vast, de uitvoering wacht slechts op de bepaling der soort, die voor Indië 't best is te achten. In Nederland zijn reeds geruimen tijd proeven aanhangig met betrekking tot de invoering van rookzwak buskruit bij de stalen achterlaadvuurmonden van het Indisch geschutstelsel en de voortzetting dier proeven in Indië is ten aanzien van het kanon van 7 cM. L.A. reeds aangevangen. De machines voor de vulling der patronen vooi het geweer en de karabijn M. 95 zijn reeds in Indië aangebracht en een compleet stel werktuigen voor buizenfabricage is toegezegdna aankomst daarvan kan de verbetering van het buizenstelsel met kracht ter hand genomen worden. Bewijst dit een en ander dat 't niet alles duisternis is bij de Indische artillerie, dat zelfs op menig lichtpunt mag woiden gewezenzoo als 't op dit oogenblik is, is t lang niet zooals 't wezen moeten toch, feiten als de oorlog tusschen China en Japan en nog veel meer de gebeurtenissen dezer dagen in China en op de Philippijnen manen tot actualiteit in alles wat de verdedigbaarheid onzer koloniën betreft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 78