63 Er valt te dien aanzien nog veel te doen en veel te hopen. Een spoedige beslissing omtrent en uitvoering van de bevesti ging en bewapening van een of meer onzer havens, waardoor het kustgeschut zijn intrede in Indië doet en een groot nieuw veld van werkzaamheid en studie opent voor de artillerie; werkdadige uitvoering van alles wat in vredestijd kan en moet worden gedaan ter voorbereiding van een krachtige ver dediging van Java naar vaste, door het Opperbestuur goedge keurde beginselen, waardoor de vestingartillerie een arbeidsveld voor zich ziet als nog nooit te voren de verplaatsing der in divisiën ingedeelde veld- en bergbat- terijen, waardoor deze in een groot troepencentrum komen, hetgeen meer dan tot dusverre oefening in combinatie met andere wapens mogelijk maakt, waardoor ook voor artillerie- hoofdoffi cieren de gelegenheid geopend wordt zich tot troepenaanvoerders te vormen en daarna mede aanspraak te kunnen maken op aanwijzing tot colonne-commandant en commandant eener zelf standige expeditionnaire afdeeling; zijn eenige hoofdwenschen, waarvan de naaste toekomst de vervulling moge aanbrengen. Waar wij thans aan den vooravond staan van een groote gebeurtenis in het Koninkrijk der Nederlanden, die het begin punt vormt van een nieuw tijdperk in zijn geschiedenis, de regeering van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina I, daar vloeit ons de wensch uit 't hart en van de lippen dat dit tijdperk zich niet alleen moge kenmerken door toenemende ontwikkeling van het geheele Koninkrijk met al zijne Overzeesche Bezittingen in vrede en voorspoed, maar ook door het, naar vaste beginse len, ten uitvoer brengen van maatregelen ter verdediging van die bezittingen tegen elke aanranding. De Indische artillerie ziet dan een tijdperk van groote, maar dankbare werkzaamheid voor zichhet personeel kan dan op degelijken grondslag worden gereorganiseerd en het officierskorps zal al zijn krachten hebben in te spannen om het nieuwe, meer kostbare materieel ten volle aan zijn doel te doen beantwoor den. Komt dan het uur van den strijd, dan zal de toestand

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 79