69 Een hardnekkige vervolging doet menigen vijand in het zand bijten. Sentot, aan de knieschijf gewond, ontkomt ter nauwernood en Dipo-Negobo, door een veertigtal volgelingen omringd, werpt zich in de schuimende wateren van de Progo. De huzaar Dornbaum bereikt tegelijk met den muiteling den tegenovergestelden oever en grijpt diens paard bij den teugel, maar moet, door een vijandelijken lanssteek getroffen, zijn ver metele daad met den dood bekoopen. Door zijn edel Arabisch ros aan verdere vervolging onttrokken, vindt Dipo-Negoro weldra een schuilplaats in de wildernissen van Bcmjoe Menanga, waar de onzen hem niet kunnen volgen. De nederlaag, hem door de Cavalerie bij Silo toegebracht, was echter zoo beteekenend, dat het einde van den oorlog een groote schrede nader was gebracht. Is deze episode uit den Java- oorlog slechts een enkel voor beeld hoe ook de Cavalerie haar aandeel heeft gehad aan de roemrijke daden van het Nederlandsch-Indische leger, aan die schitterende bewijzen van trouw aan Vaderland en Vorst, de geschiedrollen onzer ruiterij leggen op sprekende wijze getui genis af, dat dit aandeel zeer belangrijk is geweest. De expeditiën op Gelebes van 1824 tot 1826, de oorlog op Java van 1825 tot 1830, de expeditiën naar Boni in 1859 en 1860, de oorlog met Atjeli van 1873 tot heden, om niet te spreken van oorlogshandelingen waarin zij een minder belang rijke rol vervulde, vermelden tal van feiten, die getuigen van haren onbezweken moed, van hare onverbreekbare trouw aan ons Vorstenhuis. Maar niet alleen het verleden, ook het heden legt daarvan getuigenis af. Aan de spits der legermacht, die in Pedir rusteloos den vijand vervolgt, wiens verzet moet worden gebroken, effent zij de baan voor de andere wapens. Met blijmoedigheid gaat zij voorwaarts op den gevaarvollen weg, die tot eer en glorie leidt voor Koningin en Vaderland en

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 85