89 As met staartbeslag en richtspaak 27 K.G. 1 drager. Richttoeste), reserve-stukken en gereedschappen 28 K.G. 1 Twee raden a 24 K.G2 dragers. Totaal10 dragers. Aflossing voor overwicht4 Totaal aantal dragers per stuk14. Rukt men uit met een sectie van dit materieel, rekenende op 50 schoten per vuurmond, dan zijn voor het vervoer door dragers noodig Yoor de 2 stukken 2X14=28 dragers. 10 munitiekisten a 25,85 K.G10 Aflossing voor overwicht der munitiekisten. 3 Totaal41 dragers. 10% reserve4 Totaal per sectie45 dragers. Voor een sectie van 8 c. M. K. waren wij gekomen tot 73 dra gers, dus ongeveer anderhalfmaal zooveel, terwijl het beschreven materieel van 47 m.M. in ballistisch vermogen niet te vergelijken is met de 8 c.M. K. Het nadeel van deze kleine kalibers is een moeilijke waarneming der springpuDten. Dit bezwaar zal zich echter in den strijd tegen den inlandschen vijand minder doen gevoelen wegens de korte af standen, waarop men dien vijand bestrijdt. Het meevoeren van mitrailleurs komt ons niet altijd noodzakelijk voor, nu de infanterie van een repeteergeweer van groot vermogen is voorzien. Mitrailleurs hebben ook in den regel het nadeel van een vrij samengestelde constructie, die licht onklaar wordt. Duitsch- land heeft in zijn Afrikaansche expedities vrij slechte ondervinding opgedaan omtrent den Maxim-mitrailleur, die door Eogelsche bladen zoo geprezen wordt. De inwendige inrichting vereischte de uiterste zorg; dikwijls was een onbeduidende oorzaak genoeg om haperingen te doen ontstaanniettegenstaande een uitgelezen personeel en de grootste zorgvuldigheid kwamen storingen veelvuldig voor (1). Ka alzoo eenige verbeteringen in het materieel te hebben opge- (1) Revue d'Artillerie. Tome XXXIX p. 367.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 101