91 De remonte-paarden worden afgericht door Europeesche, goed ge schoolde remonte-rijders onder toezicht en leiding van speciaal daartoe opgeleide officieren en kader (rijschoolWorden op deze wijze behoorlijk afgerichte en ingereden paarden bij de batterijen in ge bruik gegeven aan goed onderwezen Europeesche ruiters van gering gewicht, dan zou onze veldartillerie voorzeker heel wat minder be strijders hebben. Vindt men Europeesche stukrijders te duur en volhardt men dus met inlanders hiervoor te bezigen, dan eische men de uiterste krachtsinspanning van het onderwijzend personeel, grondige kennis van het Javaansch en een groot talent om met den Javaan (de meeste inlanders bij de artillerie zijn Javanen) om te gaan, geen vloeken en schetteren, doch een groote mate van geduld en toewij ding. Slaagt men erin een personeel te vinden, dat aan deze eischen voldoet ennatuurlijk een grondige rijkunstige opleiding genoten heeft, dan zou men, alleen uitgelezen inlanders voor stukrijder be stemmende, nog vrij bevredigende resultaten krijgen. Kennis van taal en volksaard zijn hier hoofdzaken. De veldartillerie dient uitgerust te zijn met speciale organen tot doel- en terreinverkenning en waarneming. Boelverkenners trachten het doel dicht te naderen, ten einde zoo nauwkeurig mogelijk plaats en aard ervan te bepalen. Vooral in onze bedekte en golvende terreinen zullen ze veel diensten kunnen bewijzen, evenals hulpwaarnemersdie, een speciale opleiding daar toe genoten hebbende, den vuurleider bij de waarneming behulp zaam zijn. Terreinverkenners of éclaireurs gaan op grooten afstand de batterij vooruit om den te volgen weg te beoordeeien, hindernissen op te ruimen, enz. Zeer veel aanbeveling verdient het dezen éelaireurs een kleine, handige pionierafdeeling (uit het artilleriepersoneel genomen) mee te geven, welke beter in staat zal zijn dan de genietroepen die bovendien niet eens altijd aanwezig zullen zijn—den weg voor de artillerie te effenen. Deze pionierafdeeling moet sterk zijn mins tens 1 Eur. onderofficier of korporaal (bereden), 6 Eur. en 4 inl. kanonniers en voorzien van pioniergereedschap tot het vlug opruimen van hindernissen, afsteken van steile slootkanten, galangan's, verster ken van bruggen, enz. Brugmaterieel meevoeren, zooals bij de berg-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 103