92 artillerie, is nutteloos, daar het betrekkelijk zware veldgeschut een pontontrein of anders soliede bruggen voor het overtrekken van rivieren eischt. De pionierafdeeling dient uitsluitend voor de artillerie de andere wapens moeten eveneens zich zelf weten te helpen. Per sectie dient men over zoit'n pionierafdeeling te beschikken. Bij de bergartillerie is een pionierafdeeling reeds ingevoerd en met het meeste succes. Daar de formatie eener batterij erop berekend moet zijn, dat, zonder het verband te breken, telkens, waar noodig, een sectie kan worden gedetacheerd, zal men bv. het aantal trompetters met één moeten uitbreiden. Voor een uitrukkende sectie is een trompetter onmisbaar, niet zoozeer om signalen te blazen dan wel tot het over brengen van orders, voor éclaireursdienst, e. d. De trompetters moeten dus ter dege geoefend worden in den ordonnansen- en éclai reursdienst, w. o. bv. behoort het mondeling overbrengen van orders en berichten, op de kaart rijden, de kaart lezen, veel bedrevenheid in paardrijden, een juiste biik op het terrein, enz. De handelbaarheid eener batterij zal aanmerkelijk verhoogd worden door vermindering van het aantal voertuigen. Eén reserve-affuit per batterij is zeker ruim voldoende; de smidswagen kan gerust vervangen worden door een draagbare smidse op 2 draagpaarden, als bij de bergartillerie, hoofdzakelijk dienende voor het beslag der paarden (1). Om per sectie op een draagbare smidse te rekenen, schijnt ons onnoodig. Den voorraadswagen vervange men door 3 stellen broko's, voor iedere sectie één. Voor de bewegingssnelheid is het noodig de 24 munitie draagpaar den uit den gevechtstrein te vervangen door 3 gekoppelde voorwa gens. Worden brisante granaten ingevoerd, dan komt het ons raad zaam voor de achterwagens van den 7den, 8sten en 9den gekoppelden voorwagen hiermede te vullen. Per sectie beschikt men dan over 32 brisante granaten. In dir, geval vervange men overal elders de gewone granaten door granaatkartetsen met tijdschokbuis. De gekoppelde voorwagens moeten voorzien worden van een rem- (1) In den Fransch-Duitschen oorlog werden slechts 6 affuiten, 8 voorwagens, 1 caisson, 35 raden en 6 sluitstukken onbruikbaar gemaakt (Mil. Spectator 1893 No. 12).

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 104