96 echter rekenen op een groote reserve aan muildieren, minstens één per stuk, wegens de veelvuldig voorkomende huidschavingen en drukkingen. Aanbeveling zou het verdienen de formatie eener bergbatterij uit te breiden met een luitenant, die het commando over een sectie verkrijgt, terwijl de adjudant-onderofficier dd. officier optreedt als commandant van den gevechtstrein. Een zelfstandig ageerende sectie krijgt in den regel opdrachten van zoodanigen aard, dat een officier hier beter op zijn plaats zal zijn Dit wordt vrij algemeen erkend: de 4e bergbatterij (Atjeh) telt wel vier luitenants, doch geen adju dant-onderofficier; de reserve-bergbatterij, die de Pedir-expeditie meemaakte, telde drie luitenants, sectiecommandanten, en één adju dant-onderofficier dd. officier, commandant van den gevechtstrein. Tegenwoordig is nog bij de bergartillerie de verhouding van het aantal granaten tot dat der granaatkartetsen als 1 1, terwijl ze bij de veldartillerie sedert 1895 is als ongeveer 1 1|-. Op Atjeh heeft de ondervinding geleerd, dat men meer behoefte aan granaatkartetsen heeft en rukken dan ook de secties meestal uit met 2 granaten en 4 granaatkartetsen per munitiekist. Het is dus wenschelijk deze verhouding bij alle bergbatterijen in te voeren. Gaat men over tot het gebruik van brisante granaten, dan zullen 2 munitiekisten met deze projectielsoort gevuld (dus 12 stuks) per sectie voldoende zijn. De gewone granaat komt dan ook hier te vervallen, zoodat men uitsluitend zal hebben granaatkartetsen met tijdschokbuis, brisante granaten en kartetsen. Eindelijk zouden wij wensc.hen, dat de officieren van de bereden artillerie verplicht werden tot het houden van twee dienstpaarden, evenals de officieren van de cavalerie. De luitenants der niet-bereden artillerie ontheffe men van de verplichting tot het houden van een dienstpaard. Deze maatregel is alleen practisch uitvoerbaar, wanneer, ook wat officieren betreft, de scheiding tusschen bereden en niet-be- reden artillerie wordt doorgevoerd. Officieren der bereden artillerie, in Nederland met verlof vertoevende, worden gedetacheerd aan de rijschool te Bergen-op-Zoom, even goed als infauterie-officieren ge detacheerd worden aan de normaal-schietschool te 's-Gravenhage- Niet alleen zou men op deze wijze bekwame instructeurs voor het

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 108