98 kens de verkregen beoordeelingslijst uit Nederland aanleg voor een bereden wapen hebben getoond (1) en na een detacheering van 6 maanden voldoende lust en ijver voor de bereden artillerie aan den dag hebben gelegd, in de tweede plaais uit officieren der niet- bereden artillerip, gedurende één jaar gedetacheerd, welke termijn in bijzondere gevallen door den commandant der bereden artillerie kan worden verminderd, doch nooit korter dan zes maanden mag zijn. Eenmaal ingedeeldblijft men, buitengewone gevallen uitgezonderd, bij de bereden artillerie. Het regiment bestaat uit den staf, 2 veld-, 7 bergbatterijen en het depot. Het wordt verdeeld in drie afdeelingen, nl. 1 afdeeling veldartil lerie en 2 afdeelingen bergartillerie, resp. van 4 en 3 batterijenelke afdeeling onder een hoofdofficier (majoor of luitenant-kolonel). Het depot staat onmiddellijk onder den regimentscommandant (luitenant kolonel of kolonel), evenals de secties bergartillerie op de buitenbe zittingen. Ten slotte nog een opmerking, bestemd voor officieren der infan terie, die als colonne-commandant artillerie onder hun bevelen kun nen krijgen. Is voor een bereden trcep het bewaren van een geregeld tempo van veel belang, voor bergartillerie met haar schommelende, doode lasten is dit gewoon een levensquaestie even noodzakelijk zijn geregelde rusten, waarbij de lasten afgeladen, de trekdieren omgespannen en de tuigen ïcrgvuldig onderzocht worden. De colonne commandant trede dus met den artillerie-commandant in overleg omtrent indeeling en duur der rusten en zorge, dat de voorste troepen zender kleine afstanden tusschen de onderdeden kalm en geregeld doormarcheeren. Yerder kunnen poetsen en optuigen in het donker zeer nadeelige gevolgen hebben. In het vredesgarnizoen kan men nog over een zij't dan ook niet meer dan zeer middelmatige verlichting in de stallen zorgen, maar hoe moet dit gaan in het bivak? Zoo eenigszins mogelijk late men dus tenmins'e bij licht optuigen (voor opzadelen en optoomen wordt uur vereischt, voor aanspannen, gereedschappen nemen, munitie- (1) In de zomermaanden worden tegenwoordig; de cadets der Kon. Mil. Acad., be stemd voor het wapen der artillerie, ook bij de veldartillerie gedetacheerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 110