100 Gaat men over tot het oprichten van een goed georganiseerde sawah-artillerie met licht snelvuurgeschut en militaire dragers, dan behoort deze artillerie te ressorteeren onder den commandant van de bereden artillerie, daar ze een korps behoorende tot de veld- troepen vormt. Het personeel neme men echter van de niet-bereden artillerie, daar bij de sawah-batterijen toch nagenoeg iedereen te voet zal gaan. Het personeel der vestingartillerie der buitenbezittingen kan, zoo lang men deze niet tegen een Europeeschen vijand verdedigen wil, zeer verminderd worden. Nu de infanterie een geducht vuurwapen ontvangen heeft, zal men als artillerie-bewapening op de grootere posten genoeg hebben aan eenige mitrailleurs of lichte snelvuurkanonnen, welke door infanterie bediend kunnen worden. Voor zeer belangrijke en blootgestelde posten is 7 c.M. L. A. uiterst geschikt. Daar, waar men lichte, mobiele artillerie beschikbaar wil hebben om toe te voegen aan mobiele colonnes en de secties bergartillerie niet kan of wil bezigen, worden detachementen vestingartillerie ge- stationneerd tot bediening der uitvalsectiesmortieren van 7 c.M. A. en licht snelvuurgeschut. Overige artillerietroepen zal men wel nergens noodig hebben. In het belang van het vervoer van het vestingmaterieel is een behoorlijk ingericht treinwezen noodzakelijk. Het gaat toch niet aaD, dat men de onderstellen van de voorwagens der veldartillerie met hare bespanningen bezigt om vuurmonden en projectielen van de vestingartillerie te transporteeren. Op Lombok (1894) ging men bv. als volgt te werk: De kanonnen van 12 c.M. K. A. en van 12 c.M. K. (de eerste na in de marschtappannen gestreken te zijn) werden aan den belegeringsvoorwa gen verbonden en door dwangarbeiders voortgetrokken. Langs den groo- ten weg, die vlak en in zeer goeden staat was en over korte afstanden, was hiertoe een dertigtal voldoende. Was de weg minder goed en bij grooteren afstand, dan had men er veertig tot vijftig noodig. De mortieren van 20 c.M. met stoelen werden vervoerd op de onder stellen der gekoppelde voorwagens der veldbatterijde mortier op

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 112