101 den voorwagen en de stoel op den achterwagen vastgesjord. De munitie, verpakt in pakkisten, werd ook meestal op de onderstellen der gekoppelde voorwagens vervoerd (1). Dat de artillerie-inrichtingen in Indië niet gemist kunnen worden, is duidelijk. Bij een eventueelen oorlog is alle verbinding met het moederland zoo goed als zeker verbroken en zal de Indische artil lerie in staat moeten zijn in alle opzichten zich zelve te helpen. De inrichtingen zullen eer uitgebreid dan ingekrompen moeten wor den; het is bekend, hoe in 1894 te Soerabaja dag en nacht door gewerkt moest worden om aan de aanvragen van Lombok te vol doen. De artillerie-inrichtingen moeten voortdurend in staat zijn om alle oorlogsbehoeftenzoowel voor de landmacht als voor de zeemacht in Indiësteeds op tijd te leveren. Indië moet in deze materie volkomen onafhankelijk zijn van elke inrichting of firma buiten Java. Dat de aanmaak van oorlogsbehoeften in Indië ook de goedkoop ste manier is, is reeds door den tegenwoordigen chef van het wapen in dit tijdschrift aangetoond. In het bovenstaande hebben wij getracht de aandacht te vestigen op verschillende gebreken, welke het wapen der artillerie aankleven en de middelen aan te geven om die gebreken te verhelpen. Ve len zullen onze eischen te hoog en te duur vinden, men vergete echter niet, dat de artillerie een bij uitstek duur wapen is en dat overdreven zuinigheid hier dubbel schadelijk werkt; alleen een flink uitgeruste eu op ruimen voet georganiseerde artillerie zal in staat zijn te voldoen aan de eischen, die men haar in de werkelijkheid stelt. O. (1) "W. Cool. De Lombok-Expeditie, blz. 428.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 113