104 bevordering te beloonen, ten einde van hem, die door uitstekende dapperheid en beleid heeft uitgemunt, in hoogere rangen partij te trekken en door zijn voorbeeld aan te moedigen". In diezelfde memorie van toelichting leest men ad artikel 5. o. a. „Bij dit artikel is wat benoemingen tot en met den rang van „Kapitein of Ritmeester ingesloten betreft, het hoofdbeginsel van twee „verschillende wijzen van bevorderen behouden. Immers terwijl zooals „van zelf spreekt, aan den eenen kant de rechten en de aanspraken „van eenen altijd eervollen ouderdom in rang, behoorlijk en zooveel „mogelijk dienen te worden verzekerd, moest aan den anderen kant „aan den Koning de bevoegdheid worden gelaten, om ook in de min- „dere rangen officieren van uitmuntende talenten of uitstekende be kwaamheden, buitengewoon bij keuze te kunnen bevorderen, niet „alleen om dusdanige officieren te beloonen en daardoor anderen „aan te moedigen, maar inzonderheid om hunne talenten en bekwaam heden ten meesten nutte van den dienst aan te wenden. (1) „Wat de verhouding betreft bij de bevordering bij ouderdom in „rang en bij keuze, wordt opgemerkt, dat die ten aanzien van den „ouderdom in rang thans gunstiger is gesteld: vijf zesden bij ou derdom in rang, één zesde bij keuze, dan die tot dus verre was „aangenomentwee derden bij ouderdom in rang, één derde bij; „keuze. „De ondervinding toch heeft genoegzaam bewezen, dat de thans „bestaande verhouding tusschen die twee bevorderingswijzen te groot, „is, zijnde in de laatste jaren, zeer enkele gevallen uitgezonderd, „van de bevordering bij keuze zelfs in het geheel geen gebruik meer „gemaakt. „De oorzaak van dit laatste moge nu ook wellicht voor een ge deelte gelegen zjjn in de weinige bevorderingen, welke er in die „jaren bij het leger hebben plaats gehad, zeker is het dat bij de „Regeering de overtuiging bestaat, dat die verhouding in elk geval „te ruim is, en dat de thans voorgestelde alleszins voldoende zal „wezen, om de officieren, welke uit hoofde van uitstekende bekwaam- „heden in de termen mochten vallen om bij keuze bevorderd te worden, „nog op een middelbaren leeftijd tot de hoogere betrekking te brengen. (1) De cursiveering is van on».

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 116