105 „Intusschen zal niet altijd van de keuze behoeven gebruik gemaakt „te worden, sprekende het van zelf, dat de aanvulling der openstaande „plaatsen alsdan bij ouderdom in rang geschiedt. „De redactie van dit artikel wijst dit als van zelf aan. De be vordering bij keuze kan plaats hebben, doch zij is niet verplichtend. „Met opzicht tot de bevordering bij ouderdom in rang dient nog „te worden opgemerkt, dat een officier niet tot eene hoogere betrek king kan opklimmen, dan voorzooverre hij in staat is, den dienst „of verplichtingen aan den hoogeren rang verbonden, naar eisch te „vervullen, en tevens door zijn gedrag en ijver zich een bevordering „waardig heeft gemaakt." In het verslag der commissie van rapporteurs werd o. a. de vraag gesteld of er ook mogelijkheid bestond, om zich door middel van het onderwerpen der te bevorderen officieren aan een examen, te waarborgen, dat geen onverdiende begunstiging daarbij plaats vindt. De Regeering verwierp dit denkbeeld omdat een officier aan een theoretisch en zelfs aan een practisch examen voldoen kan, zonder daarom nog het karakter, de energie en den tact te bezitten, om in hoogeren rang nuttige diensten te bewijzen, althans niet in den zin, dat hij, in het belang van den dienst en dit belangmen herhaalt hetmoet bij elke bevorderingmaar inzonderheid bij eene bevorde ring bij keuze in het oog worden gehouden (1) ouderen in rang zoude behooren voorbij te gaan." Bij de openbare behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer der Staten Generaal zeide de Heer Taets van Amerongen o. a. „Ik kan mij vooralsnog niet vereenigen met het principe van „bevordering bij keuze, zooals dat wordt voorgesteld in het wets ontwerp, artikel 5. „Ik zet voorop, Mijne Heeren, dat ik geen voorstander ben van „bevordering bij keuze zoo als die tot nog toe bij ons heett plaats „gehad, omdat zij naar mijn oordeel veel kwaad heett gedaan aan „den geest, die bij het leger moet heerschen. Bestaande gevoelens „van vriendschap en verbroedering zijn verminderd; zij, die aldus „bevorderd zijn, worden opgegeven meerder gebreken te hebben „en van hen, die overgeslagen zijn, tracht men de gebreken te be- (1) De cursiveering- is van ons.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 117