„lijden, en de krijgstucht verloren gaan. De Minister zou in zijne „handelingen zeer belemmerd zijn, indien hij, het nuttig en in het „belang van den dienst noodig oordeelende, een officier te bevorderen „bij keuze, aan eene commissie van officieren de vraag moest onder werpen of zoodanige bevordering raadzaam ware. Die commissie „zou er belang bij kunnen hebben, dat de bevordering niet plaats „vond en op die wijze zou alle mogelijke bevordering bij keuze ter „zijde worden gesteld. Alle emulatie, alle ontwikkeling van geest vermogens en dienstijver zou verloren gaan; en, zooals ik gezegd „heb: „Wat blijft er dan van het gezag van de Regeering, van den „Minister over, wanneer men een officier geen rang kan geven dan „na ingewonnen advies eener commissie? Ik moet dus verklaren, „dat ik mij zal moeten houden aan hetgeen in deze wet daaromtrent „is bepaald." Een amendement, strekkende om achter de le zinsnede van arti kel 5 te voegen: „Geen officier zal van de gewone bevordering „worden uitgesloten dan op advies van een raad van onderzoek" werd verworpen nadat het door den Minister bestreden was, als indruischende tegen alle mogelijke denkbeelden van discipline en als strijdende met het belang van den dienst zoowel als met dat der officieren. Volgens de ivet geldt dus voor het Nederlandsche leger voor be vorderingen tot en met den kapiteinsrang ten deele bet gelouterd ancienniteitsstelsel, ten deele het stelsel van bevordering bij keuze; voor bevorderingen tot hoofdofficier en daarboven slechts het keuze stelsel. Volgens de Regeling geldt voor Indië tot en met de bevordering tot kolonel het gelouterd ancienniteitsstelsel, doch is bij uitzondering bevordering bij keuze mogelijk; terwijl uitsluitend dit laatste stelsel voor den opperofficiersrang geldt. Doel van de bevordering bij keuze is in Nederland of belooning van een schitterend wapenfeit (artikel 3) öf belang van den dienst (zie de gecursiveerde woorden in net citaat uit de memorie van ant woord op het verslag der Commissie van rapporteurs);doel van de bevordering bij keuze in Indië is belooning öf van een schitterend

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 122