112 stelsel van kracht met een zeer beperkte toepassing van bevorde ring bij keuze. 2'. Was het in Nederland misschien mogelijk alle officierenook in de lagere rangen, waarin zij uit den aard der zaak minder op den voorgrond tredendoor de hoogere Chefs persoonlijk en nauwkeurig te doen beoordeelen, in Indië, waar het Leger over zoovele, ook kleine, garnizoenen verspreid was en waar, vooral toen, de com municatie zeer gebrekkig was, moest een dergelijke voor gelijkheid en billijkheid waarborgen biedende beoordeeling onmogelijk worden geacht. Een ruime toepassing van buitengewone bevorderingimmers eene vervulling van een deel der vacatures als regel door keuzezou dus in Indië aanleiding geven tot veel willekeur en het bewijzen van gunstbetoon in de hand kunnen werken. Men denke hierbij ook aan hetgeen de Heer Taets van Amerongen te dien opzichte aanvoerde. 3®. Zal in het algemeen keuze ook bij het ernstigste streven naar rechtvaardigheid licht aanleiding geven tot ontevredenheid bij hen, die op deze wijze zijn voorbijgegaan en die ook hun uil een valk hadden geachtvooral is een dergelijke ontevredenheid te vermijden bij een leger, dat elk oogenblik te velde is en waar het kan voorkomen dat tegenover den vijand een jongere, bij keuze bevorderd, over oor spronkelijk ouderen het bevel voert. 4". Geeft uitgebreide toepassing van het keuzestelsel aanleiding tot ontevredenheid, dan schept het ook reclames, te meer waar in Indië de bevorderingen niet door den Koning geschieden en dus hooger beroep mogelijk is. 5®. Bestond voor het Nederlandsche leger de noodzaak voor gere gelde toepassing van keuze bij bevorderingen, om in de hoogere rangen krachtige en energieke mannen te krijgen, toen ten tijde was een dergelijke overweging voor Indië niet noodig: de promotie ging hier sneller dan in Europa, zoodat men van zelf jongere aan voerders had, die bovendien, daar zij gedurende hunne loopbaan herhaaldelijk te velde waren geweest, ook meer ervaring hadden. Ook zal men in Indië waarschijnlijk er op bedacht zijn geweest, dat, daar het pensioen eerder verdiend wordt en het bedrag hooger is, hier lichter iemand, die door een bevordering bij keuze gepasseerd wordt, zijn ontslag uit den militairen dienst zal vragen, waardoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 124