- 147 29 September door een colonne werd doorkruist, is thans de bevol king in haar gampongs aanwezig en bezig met veldarbeid. Aan do kust wordt weder geregeld de vischvangst uitgeoefend. Patrouilles, die zich zonder gevaar in kleine getalsterkte overal kunnen bewegen, geven der bevolking geen aanleiding meer om overhaast op de vlucht te gaan en met grond mag worden verwacht dat de gampong-bewoners in het algemeen, na ondervonden te heb ben, dat vijandelijkheden hun slechts overlast en nadeel hebben berok kend, zich tegen het plegen daarvan door anderen zooveel doenlijk zullen verzetten, gesteund in hun pogingen door hun hoofden. Alle landshoofden, zonder uitzondering, hebben zich aan ons gezag onderworpen, nadat zij door rusteloos militair optreden tot het besef zijn gekomen, dat verder verzet nutteloos is en zij verkiezen blijkbaar, zij het dan ook door overheerschiug daartoe gedwongen, om in vrede met ons te leven boven de kans, om steeds opgejaagd te worden. Aan onze oproepingen om te Segli te komen, wordt door hen voldaan en inlanders van eenig aanzien of mindere hoofden, die iets op hun geweten hebben, stellen er prijs op, om door ons in genade te worden aangenomen, onzeker of zij niet den een of anderen dag zullen wor den opgelicht. Aan de bestaande welvaart, die onmiskenbaar in de geheele Pedir- streek heerscht, werd door de expeditie geen nadeel toegebracht. Er moge hier en daar door de aanwezigheid onzer troepen, eenig materieel nadeel geleden zijn, doch dit is niet van dien aard, dat het niet zou zijn te boven te komen, hetgeen zeer zeker wel het geyal zou zijn geweest, indien door verwoesting en verbranding van eigendommen, de bevolking zou hebben gezucht onder een materieel verlies, dat in geen jaren te herstellen zou zijn geweest. De alge- meene toestand in de Pedir-streek ten opzichte van onze verhouding tot de landshoofden en van de omstandigheden, waarin de bevolking verkeert, mag zonder overdrijving gunstig worden genoemd en het gegronde uitzicht bestaat, dat die toestand niet slechts gehandhaafd zal worden, maar zelfs bij voortduring er op zal verbeteren, wanneer slechts consequent, zoo mogelijk door overreding en als 't niet anders wil door rechtvaardigen dwang, wordt voortgegaan met het volgen der actieve en positieve politiek, die sedert ons optreden in de Pedir- Dl. I, 1899 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 159