150 gedurende een excursie naar Panté Radja, Triëng Gadéng en Peu- doee, het nog niet bezochte Oostelijk gedeelte dier streek, viel geen schot- Zonder twijfel honden zich in de Pedir-streek nog vele ons vijandig gezinde elementen op en zal het, vooral in den eersten tijd nog voor komen, dat lieden uit godsdiensthaat zullen trachten ons afbreuk te doen, doch het verzet, zooals zich dit in het begin der expeditie voordeed, is de kop ingedrukt. Een ongekende mate van rust en veiligheid werd verkregen en deze zullen toenemen door een waakzaam oog te houden op rust verstoorders, die, zoodra daartoe de gelegenheid gunstig is, onschadelijk behooren te worden gemaakt, en door een gestreng optreden tegen de Oelèebalangs, die in de beveiliging van hun gebied te kort schieten. Aan het maken van verkeerswegen weihen geen hinderpalen in deu weg gelegd. De wegen tusschen Teupin Raja en Segli, tusschen Tjot Moerong over den Glé Gapoej en Ga.ot naar Segli en tusschen deze plaats en de VII Moekims Pidië kwamen gereed, terwijl een aanvang werd gemaakt met den aanleg van een weg tusschen Glé Gapoej en Keu- mala. Het voornemen bestaat om nu nog een verbindingsweg tus schen Teupin Raja en den weg van Tjot Moerong naar Glé Gapoej aan te leggen, die dan dwars door de IX Moekims Keumangan zal loopen. Nog zij vermeld dat nagenoeg de geheele Pedir-streek topografisch werd opgenomen en in kaart gebracht. Zoo mag met voldoening worden teruggezien op de resultaten, die in betrekkelijk korten tijd, door de expeditie in de Pedir-streek werden verkregen. In een land, dat jarenlang ten prooi was aan anarchie en waar onze invloed nog geen vijf maanden geleden zich bepaalde tot eenen zeer geringen op de Oelèëbalangs der kustlandschappen, werd orde en rust op zulk een basis gevestigd, dat met vol vertrouwen in de toekomst thans aan de consolidatie daarvan kan worden voortgewerkt. Dat daarbij in den eersten tijd de sterke arm nog een voorname rol zal moeten spelen, spreekt van zelf, doch naarmate de toestanden zich verder ordenen, zal geleidelijke vermindering van troepen kunnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 162