4 den Commandant der veld- en bergbatterijen op Java luidt: „De „strekking van den dienst en oefening van het personeel der batterijen „zal in de eerste plaats moeten wezen: de vorming van goede veld- „en bergartilleristen en wanneer aan dezen eisch voldaan is, zal dat „personeel in de tweede plaats ook geoefend worden in de voor naamste verrichtingen der vestingartillerie, voor zooveel daartoe plaat selijk gelegenheid bestaat en de vereischte tijd beschikbaar is." Karak teristiek, niet waar Ieder, die maar een weinig op de hoogte is van hetgeen van een kanonuier der veld- en bergartillerie geëischt wordt, ziet dadelijk het onmogelijke van een dergelijk voorschrift in. Gelukkig geeft het laatste gedeelte„voor zooveelde vereischte tijd beschikbaar is'', aanleiding, dat dit artikel nooit wordt opgevolgd. Scheiding tusschen het ondergeschikt personeel van beide artillerieën is dus een uitgemaakte zaak. Yoor de officieren geldt dit volstrekt niet. Zooals boven reeds betoogd is (weder wordt verwezen naar de voordracht van den heer van der Hoog) kan dit niet anders dan schadeljjk op de geoefendheid van de batterijen en vestingcompag nieën werken. Maar, zal men ons tegenwerpen, bij het Nederlandsche leger bestaat toch ook geen scheiding tusschen de officieren van de bereden en de niet-bereden artillerie en toch worden veld- en rijdende-, vesting-en kustartillerie daar geroemd? Yolkomen waar, maar men vergeet een belangrijken factorvoordat een officier bij de bereden artillerie definitief wordt ingedeeld, heeft hij eerst een opleiding van één jaar moeten doormaken. Ieder officier wordt na zijn aanstelling ingedeeld bij de vestingartillerie. Wil hij bij de bereden artillerie komen, dan wordt hij op zijn desbetreffend verzoek, zoodra hij aan de beurt is, voor zes maanden gedetacheerd bij de rijschool der bere den artillerie te Bergen- op- Zoom, waar hij als veldartillerist wordt afgericht. Na afiocp hiervan wordt hij gedetacheerd bij een der korpsen bereden artillerie. Na zes maanden is dan uitgemaakt, of de aspi rant al of niet bij het bereden gedeelte zal blijven, dus in het geheel na een opleiding van één jaar. Wel is waar is hij dan niet voor zijn leven bij de bereden artillerie, maar toch wel, tot dat hij aan do beurt voor bevordering is, als wanneer hij korten tijd bij de vesting artillerie moet dienst doen. Als kapitein komt hij echter weer terug, enz. Ziedaar in grove trekken de toestand in Nederland, welke nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 16