WENKEN VOOR DE PRACTIJK. De Uniform. Na het lezen yan de studie yan den heer C., over „Militaire kleeding" in het I. M. T. No.*3 en 4 yan den yorigen jaargang, moeten mij een paar opmerkingen van het hart omtrent genoemd stuk en ik hoop, dat C., wiens ernstige studie zeer op prijs gesteld moet worden, mij die niet kwalijk zal nemen. 1°. Een jas van khakee drill is als velduniform niet aan te bevelen, daar men in onzen Oost zeer spoedig bij het uitrukken, wat men noemt „en nage" is en alsdan de jas van genoemde stof eveneens kletsnat wordt. Bij de minste rust voelt men dan zeer merkbare koude en is zoo'n pak kil en onaangenaam, daargelaten nog de schadelijkheid voor de gezondheid als men bij het bivakeeren niet aanstonds of in het geheel niet van bovenkleeding kan verwisselen 1). Als beenbekleeding is khakee drill echter uitstekend en is bovengenoemd bezwaar niet over wegend, een broek wordt toch altijd nat en is ook weer spoedig door het uitstrekken der beenen bij het bivakvuur gedroogd. 2°. Voor Indië gaan de voorwaarden en eischen omtrent de kleur der uniform niet gebeel door alhier is bet juist noodzakelijk om een goed zichtbare uniform te hebben en bovenal een dubbelkleurige, bijv lichtblauwe jas en bruine broek, omdat het al herhaaldelijk in onze oor logen en vooral in den laatsten tijd op Atjeh is voorgekomen, dat onze troepen in hun sombere pakjes op eenigszins grooten afstand niet van den vijand te onderscheiden zijn, hetgeen meermalen aanleiding gaf tot schieten op elkaar of niet schieten, waar dat juist noodig ware geweest. In allen geval is het eenvoudig belachelijk om in de tropen een zwarte, of donkerblauwe uniform te kiezen, zooals de tegenwoordige. 3°. Dat C. den modelschoen, die bijna altijd vol onbehoorlijke, harde plooien zit, en een niet onbelangrijk gewicht vertegenwoordigt, goedkeurt, is mij onbegrijpelijk. Bij de te velde zijnde bataljons kan men zien, dat. een soldaat, die er eenigszins wat voor over heeft, zich een paar zeildoeksche schoenen aanschaft en daarop bij voorkeur marcheert. 1) De voorstanders van khakee-dril1, welke deze stof o. a. wenschen om een stevig1, sterk werkpak te krijgen, weten dat deze kleeding met een wollen of flanellen onder- kleeding' zou moeten worden gecombineerd. Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 174