164 De positie van een verlofganger 1). Een verlofganger acht het wen schel ijk een request aan te bieden aan den Legercommandant, zendt dit vergezeld van een request met verzoek om doorzending, aangezien Alg. Order 1878 No. 59 niet over verlofgangers handelt aan den Minister van Koloniën en krijgt tot antwoord „rechtstreeks en franco toezenden aan den Leger commandant." Naar aanleiding daarvan de vraag: 1°. Voor welke aangelegenheden moet men zich tot het Ministerie van Koloniën wenden en voor welke tot het Legerbestuur? 2°. Welken chef heeft een verlofganger? Verlofganger. Bengkajang. Naar aanleiding van het artikeltje in een der vorige afle veringen over de spelling van Atjehsche plaatsnamen wordt gevraagd hoe de juiste spelling vau Bengkajang is. De volgende officieele bescheiden leeren dienaangaande Regeeringsalmanak Bengkajang; Staatsblad 1896 No. 87 Benkajang; Algemeene order 1896 No. 31 Benkajan; Algemeene order 1898 No. 88 Benkaijang. F. Overtochtskosten Nederland Indie. Wij wenschen betreffende deze zaak twee punten te bespreken. I. Gezinnen van officieren en ambtenaren keeren van verlof uit Nederland naar Indië terug. De betrokkene krijgt eene plaatsing, die hem niet bevalt, na een paar weken of maanden, vraagt hij pensioen, en keert weer met zijn gezin op 's lands kosten naar patria terug. Erger nog maken zij het, die terugkeeren met het vaste voornemen om geen, of zoo goed als geen dienst meer te doen, ja, die reeds vóór hun overtocht een contract gesloten hebben. Zij krijgen terstond het gevraagde pensioen, blijven jaren in Indië in de particuliere betrekking en worden dan met hun gezin op 's lands kosten naar Nederland teruggebracht. Dat is o. i. niet billijk. Wegens gepresteerde diensten, of wegens in de toekomst te verwachten diensten, heeft men recht op overtocht; wie pas met verlof geweest is en geen diensten meer prestoeren zal, heeft van dat recht gebruik gemaakt en geen nieuw recht verworven. Daarom komt ons eene bepaling rechtvaardig voor, waarbij slechts voor hem de terugreis betaald wordt, die een bepaalden tijd na aankomst 1) Wij verwijzen den inzender o. a. naar hot belangrijke artikel „Een en ander over den rechtstoestand van Indische offioieren raet verlof in Europa vertoevende,' door A. Qt. (Jaargang 1897). Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 176