165 in Indië aldaar diGnsten gepresteerd heftft 1). Eenige uitzonderingsgevallen zullen daarbij aangegeven moeten worden (gevallen onafhankelijk van den wil des betrokkenen). II. Als een officier zijn gezin voor eigen rekening naar Nederland zendt, omdat hij naar Atjeh gaat, of om onverschillig welke reden, en daarna krijgt hij recht op verlof naar Nederland, waarom worden hem dan de reiskosten, die hij voor zijn gezin besteed heeft, niet vergoed? Wanneer een officier in Nederland met verlof zijnde, verzoekt om, bij zijn terugkeer naar Indië, zijn gezin later op 's lands kosten te laten volgen, wordt dit steeds toegestaan. Wat is nu de reden dat een officier in Indië, die door de omstandigheden genoopt wordt, evenzoo zijne familie afzonderlijk te laten reizen, de gemaakte reiskosten niet mag terugvragen, als hij later recht op verlof heeft gekregen? Si Anoe. Muziekkorpsen. Zouden de muziekkorpsen bij de bataljons Diet kunnen bestaan, zonder dat daarvoor vele Europeanen aan den dienst in de gelederen onttrokken worden? Evenals bij de vrijwillige muziekkorpsen, b. v. die der schutterijen, de cadettenmuziek, vele civiele korpsen, en daaronder van de besten, zou de muziek dan alleen in den vrijen tijd beoefend moeten worden, met vrijstelling der beoefenaars van eenige diensten, die meer gehouden worden om den soldaat aan 's duivels oorkussen te onttrekken, dan uit nut voor zijne vorming. Door de deelnemers eene toelage te geven, zou de liefhebberij, geloof ik, groot genoeg zijn, de vooruitzichten van de muzikanten zouden verbeteren daar zij de gewone wijze van bevorderen konden volgen en omgekeerd zou hij, die wel aan muziek doet, maar niet geheel in de muziek wil opgaan, toch kunnen medewerken. Bij exercitiën en andere oefeningen, waar de muziek gewenscht is, zoude zij als zoodanig optreden, overigens zouden de leden gewone diensten doen, onder voorbehoud van eenige noodzakelijke tegemoetkomingen. Op het gevechtsveld heeft de muziek, tijdens de actie in Indië eene zoo onder geschikte rol gespeeld, dat daarvoor ook in de toekomst geen strijders aan de gelederen onttrokken behoeven te worden. Na de actie „instrumen ten voor!" en dapper geblazen! Evenals in patria vervalle de onbillijke belasting den officieren opgelegd tot het bekostigen der muziekkorpsen. Zijn deze noodigdan behooren zij uit 's lands kas betaald te worden. Daartegen zal te minder bezwaar bestaan als de muzikanten slechts toelagen krijgen boven hunne in de gelederen verdiende bezoldiging. Si Anoe. 1) De passage zou bij het ontslag nemen reeds door het Gouvernement betaald zjjn en dus door kortiDg op het pensioen terugbetaald moeten worden. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 177