t DRUKKINGEN EN SCHAVINGEN UIT EEN MILITAIR OOGPUNT BESCHOUWD. Met belangstelling heb ik het opstel van den Heer Steenkamp gelezen, dat onder bovenstaand opschrift voorkwam in dit tijdschrift (No. 1 en 2 van 1898); vooral het anatomische en chirurgische ge deelte er van trok mijne aandacht. Onbekend met tropische toe standen acht ik mij niet bevoegd te oordeelen over het thans gebruikte harnachement voor Indische trek- of rijdieren. Bevoegd acht ik mij echter wel over het veeartsenijkundige ge deelte een oordeel uit te spreken. Evenals de Heer Steenkamp neem ik tot leidraad het handboek van Schimmel. Op bladzijde 99 42 wordt de huid eu haar samenstelling aldus aangegeven De huid vormt het uitwendig bekleedsel van het lichaam en bestaat uit 3 lagen. De buitenste laag, de opperhuid, is uit meer of minder verdroogde hoorncellen opgebouwd. Zij bevat, evenals haren en hoorn, geen bloed en is wegens gemis aan zenuwen volmaakt ongevoelig. Zij vormt de beschuttende laag der huid. De opperhuid schilfert voortdurend in fijne, zemelachtige schubbetjes af, die zich bij slecht verpleegde paarden tusschen de haren ophoopen. Hieruit volgt, dat zij ook voortdurend wordt vernieuwd. Uit de eigenlijke huid vormen zich nieuwe lagen van opperhuidcellen, die op haar beurt verhoornen en afgestooten worden. De jongste, niet ver- hoornde, weeke lagen der opperhuid heeten de slijmlaag van Malpighi. De opperhuid bedekt onmiddellijk de eigenlijke huid, de lederhuid geheeten, bestaande uit elastisch bindweefsel, dat rijk is aan zenuwen en bloedvaten. De dikte van deze middelste laag verschilt aanzienlijk naar het ras der paarden, alsmede bij elk paard naar de plaats van Deel I, 1899. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 183