172 van het lichaam. Zoo is de huid van den rug dik en moeielijk plooibaar, die van den buik, den omtrek der geslachtsdeelen, de buig- zijde der gewrichten en de oogleden dun en zacht. De binnenste laag wordt gevormd door het onderhuidsch bind weefsel, dat de huid aan de onderliggende deelen bevestigt. Dit bindweefsel is op vele plaatsen zeer los en de huid daardoor gemak kelijk verschuifbaar, elders is het dichter en vaster, waardoor de huid minder verschuifbaar en plooibaar is. Waar uitstekende beenderen onmiddellijk onder de huid liggen, zooals aan de punt van den elle boog en van de hak, bevinden zich dikwijls slijmbeurzen onder de huid. Vergelijkt men dit uittreksel met hetgeen daarvan voorkomt op bladzijde 53 en 54 van dit tijdschrift (No. 1 van 1898), dan valt het onmiddellijk op, dat de schrijver vooral niet duidelijk is geweest met zijne beschrijving van den histologischen bouw der huid. Het zij mij verder vergund hier aan te halen wat professor Dr. Moller in zijn handboek over chirurgie over drukkingen en schavingen mededeelt. A. Verletzukgen durch dem Sattel bei Reitpferdeh. Satteldruck. Um den erheblichen Druck, der von Sattel, Q-epack und Reiter auf den Rücken des Pferdes ausgeübt wird, unschad- lich zu machen muss 1. Die Druckwirkung auf eine recht grosse Flache und möglichst gleichmassig vertheilt werden; 2. Dürfen nur solche AbschniPe des Körpers belastet werden, welche diesen Druck ohne Nachtheil ertragen 3. Die Theile des Sattels, welche mit dem Körper in Berührung kommen, müssen gepolstert oder mit weichen Unterlagen, Decken etc. versehen werden. Druckschaden kommen am haufigsten in der Sattellage durch UDgleiche Druckwirkung namentlich dann vor, wenn diese sich langere Zeit geltend macheD. Der ubermassige Druck führt zunachst zur Compression der Blutgefasse in der ausseren Haut, sodann zur Deh- nung und Zerreissung derselben. Solange der Druck fortbesteht, kann eine erhebliche Extravasation nicht eintreten; sobald dieser jedoch aufbört, findet ein Austritt von Blut, eventuell auch von Lymphe

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 184