175 Iedereea weet dat deze gebreken na langer of korter tijd weer herstellen, ook al doet men er niets aan. Met opzet is hier over kneuzingen bij den mensch gesproken, omdat de huid der meuschen doorzichtig is en men met het ongewapende oog het proces kan volgen. Hetzelfde geldt bij paarden ook voor die kneuzingen, welke zijn ontstaan door ongelijke drukking van het harnachement. Maak een kleine opening in een pas ontstane drukking, onmid dellijk vloeit het verzamelde vocht weg, (sommige ruiters passen dit middel wel eens toe om geen straf te krijgen) koolzuur zal uit de gemaakte wond echter nimmer te voorschijn treden. In lichte gevallen voert bijna iedere behandeling tot het verlang de doel, dus ook de zoogenaamde Spohr'sche methode, vooral wan neer de oorzaak van ontstaan wordt opgeheven; d. w. z. wanneer het betrokken paard tijdelijk vrij van dienst is of het zieke lichaams deel alléén aan het dragen der last geen deel meer behoeft te nemen. Dit geldt evengoed voor schavingen. Ernstige gevallen blijven hier buiten bespreking. Sommige ruiters drukken hun paarden bij lange marschen altijd, evenals sommige paarden altijd gedrukt worden bij langdurige dien sten; dit zijn echter individueele onhebbelijkheden en uitzonderingen. De bevelvoerende officier kan er het meeste toe bijdragen, dat het aantal drukkingen en schavingen tot een minimum beperkt blijft. De onbevooroordeelde lezer zal nu wel toestemmen, dat de zoo genaamde vakmannen Spohr en Wrangel, niet de eenige chirurgen zijn, die bij het behandelen van zieke dieren geraadpleegd moeten worden. De vochtige verbanden, naar den uitvinder Priessnitsche omslagen geheeten, werden reeds lang toegepast, voordat Spohr het levenslicht zag. Iedere veearts weet hoe gunstig Priessnitsche omslagen kunnen werken, maar de toepassing er van is dikwijls onmogelijk, omdat de eigenaars van zieke dieren zich daarmede niet tevreden stellen. Wat moet een verstandig ontwikkeld mensch denken van een man als Wrangel, waar hij in zijn „Buch vom Pferde" schrjjft op bladz. 645. Wer naheres fiber die Gefahren der antiseptische Wundbehandlung erfahren will, den verweise ich auf Oberst Spohr's lehrreiche Schrift

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 187