179 formaties op verschillende terreinen, van te voren kunnen trachten regels vast te stellen voor de meest waarschijnlijke gevallen, die zich zullen voordoen Al dadelijk blijkt echter, dat op deze wijze onmo gelijk algemeen geldende regels kunnen gevonden worden. De ver schillende gevallen, die zich tijdens het gevecht kunnen voordoen, zijn te talrijk en te zeer van elkander onderscheiden, dan dat het mogelijk zou zijn zich van te voren een gedragslijn voor te schrijven, die zonder bezwaar in alle omstandigheden kan worden gevolgd. 't Is ongetwijfeld veel gemakkelijker over een practisch hulpmiddel te beschikken, dat ons gelegenheid geeft op het terrein zelve in elk bijzonder geval de hoogte voldoende nauwkeurig te bepalen, waarop het projectiel over de betrokken troepen zal heengaan. Naar gelang van de verkregen uitkomst beoordeele men dan of het vuren al dan niet verantwoord is. We zullen derhalve trachten een eenvoudige benaderingsformule voor de kogelbaan te vinden, die den vuurleider in staat stelt zonder ingewikkelde berekeningen de vluchthoogten tot in meters nauwkeurig te ieeren kennen op verschillende punten van de banen der kanons van 7 cM. L. A. en 7 cH K. A. In Hoogeboom en Pop I blz. 327 lezen we: „De verheffing in „eeuig punt der baan is ongeveer een derde gedeelte van het product „der honderdtallen van den afstand van dat punt tot den vuurmond „en tot het doel. Vurende op 2400 M., is dus de verheffing op „1000 M. vóór den vuurmond." 10 X 14 46 M. 3 Hoewel de wijze, waarop deze formule wordt meegedeeld, den in druk geefr, alsof men haar algemeen wil laten gelden, is het toch gemakkelijk in te zien dat dit een groote ongerijmdheid zou zijn, aangezien hieruit zou volgen dat de vluchthoogten bij vlakke en ge kromde banen volkomen gelijk zouden zijn en alleen afhankelijk van de schootsverheid en van den afstand van het punt tot de monding. De formule is overgenomen uit de Revue d'Artillerie, Februari 1886ze is door de la Fresnaye, Chef d'escadron d'Artillerie, berekend voor het Fransche Veldkanon van 90 m.M., en geeft, volgens zijn opgave, zeer nauwkeurige waarden voor de kleine vluchthoogten bene-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 191