180 den 20 M. Voor grootere vluchthoogten geeft de formule waarden, die kleiner zijn dan de werkelijke, maar dit is voor de practijk geen be zwaar. Wanneer men bvmet behulp van de formule gevonden heeft, dat de laagste projectielen ongeveer 40 M over de eigen troepen heen gaan, dan is het verder al van zeer weinig belang te weten of dit precies 40 M. ofwel 45 M. bedraagt; bovendien zal men in dergelijke gevallen wel niet noodig hebben een berekening te maken om te weten, dat het vuren alleszins verantwoord is. 't Is daarentegen wel van groot be lang om bij betrekkelijk kleine vluchthoogten het juiste bedrag vrij nauwkeurig te weten, opdat men nimmer, door een onjuiste beoor deeling van gevaar voor eigen troepen, een gelegenheid om den vijand door artillerievuur nadeel toe te brengen late voorbijgaan. We zullen thans trachten soortgelijke formules te vinden voor ons Veldkanon en Bergkanoo. Bij het afleiden dier benaderingsformules staat men voor de keuze de baan te beschouwen als een cirkel, een parabool of een hyperbool, aangezien andere kromme lijnen aanleiding geven tot zoo gecom pliceerde formules, dat ze voor de practijk geheel onbruikbaar moeten worden geacht. De eerste benadering is voor ons doel te ruw, zooals gemakkelijk is in te zien en geeft bovendien formules, die niet eens zoo eenvoudig zijn. De hyperbolische baantheorie geeft wel is waar uitkomsten, die een verrassende overeenkomst met de werkelijkheid vertoonen (d. w. z. met de resultaten verkregen door directe meting of door berekening met behulp van de ballistische formules) zooals uitvoerig is aangetoond in het zoo belangrijke opstel in het „Archiv" van de jaren 1893, 1894, 1895 en 1896: „Die Hyperbei als ballis tische Kurve", maar toch zijn de formules, hoe eenvoudig ze ook zijn, nog te ingewikkeld voor eene berekening uit het hoofd en deze moeten we toch als eisch stelleD. We zijn derhalve genoodzaakt de baan als een parabool te beschouwen, welke onderstelling tot buitengewoon eenvoudige formules leidt; straks zullen we nagaan of de uitkomsten voldoende betrouwbaar zijn. Zij derhalve de kogelbaan een parabool met verticale as, welke parabool door de monding en door het eindpunt van de baan gaat. Zij in de figuur: AO OB iw; zij OC c de culminatie hoogte en p parameter van de parabool, dan luidt de vergelij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 192