- 200 paar soorten patronen voor oefeningen ingevoerd en wel een met 0.58. gr. gekorreld cordiet en een 9.71 gr. zwaar projectiel en een met 4,63. gr. geperst zwart kruit. Proeven met Cordiet-, Ballistiet-, Can noniet- en Walsroder-kruit zijn genomen en vergeleken met zoogenaamd normaal kruit, dat de beste resultaten gaf en wel een aanvangssnelheid van 610 M. bij 2520 atm. Het cordiet veroorzaakt nog steeds uitbranding en buitendien wordt de loop door den aanslag zeer aangetast, zoodat bijzondere voorschrif ten en middelen zijn voorgeschreven voor het schoonmaken. Wat er van aan is, dat bet 7,7 m.M. projectiel niet genoegzame uitwerking heeft, is twijfelachtig, maar wel is zeker dat de troepen in N. Britsch Indië geheel en al het vertrouwen hadden verloren en om dit weder te herstellen, zijn voorzien geworden van een nieuw projectiel genaamd, naar een plaatsje niet ver van Calcutta, Dum-Dum. Dit projectiel is van lood, omgeven door een mantel van kopernikkel, aan de achterzijde dik, aan de voorzijde zoo dun dat het lood als t ware zichtbaar is. Slechts een kleine verandering in lading is noo- dig om de baan even gestrekt te maken als met het gewone projectiel. Het vizier is niet gewijzigd behoeven te wordende verwondingen zijn zwaar; doch er is bij de interpellaties van 25 Februari en 1 Maart 1898 in het lagerhuis uitgemaakt dat, alhoewel de verwondingen zwaar zijn, die toch geringer zijn ais die door gewone looden projectielen veroorzaakt. Noorwegen, dat langen tijd gedraald heeft in de keuze van zijn stelsel en eindelijk besloten was een 6,5 m.M. Krag Jörgensen aan te nemen, is niet gelukkig geweest met de keuze van zijn fabrikant. De levering, oorspronkelijk 200000 geweren, was opgedragen aan de Luiksche geweerfabriek, doch daar deze het contract niet nakwam, is de opdracht gegund aan de geweerfabriek te Steyr, doch de afle- vering, die October 96 gereed moest zijn, is daardoor heel wat verlaat. Die insolide fabriek moet volgens militaire courantenberichten zijn de Fabrique nationale te Herstal, die begin 1890 gevestigd werd en een staatssubsidie had van 2 millioen francs, benevens een

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 212