203 De karabijn weegt 3.2 KG. en is 1.05 M. lang, de aanvangssnel- heid 560 M. op 25 M. voor de monding. Proeven worden genomen met zelfiaadpistolen en wel met die van Bergmann, Borcbardt en Mauser. Bij de Infanterie is een nieuw geweer ingevoerd onder de bena ming van M. 89/96 onder vasthouding aan loop en munitie van Model 89. De nokken aan den grendel, die aan de achterzijde zaten, zijn naar voren verplaatst; hierdoor is de grendel, 2 c.M. verkort* Het geweer kon nu korter en 0.1 K.G. lichter worden. Door dat het schroefgedeelte van den grendel korter is geworden, werkt ook de grendel gemakkelijker. Het geweer wordt geleidelijk aan de nieuwe recruten verstrekt. Een nieuwe tweespannige patroonwagen is ingevoerd voor 17280 geweerpatronen en 200 revolverpatronen; hierdoor is de taschvoor- raad van den man van 150 op 120 patronen gebracht. Spanje. Dokter H. W. Danforth uit Milwaukee, die bij de Insur- genten op Cuba diende, deelt het volgende over de 7,65 m.M. Mausergeweren mede. „Een man kreeg een schot in het boven schenkelbeen, dat het „de beenderen doorboorde en aan de andere zijde uitkwam. „De man wilde te paard blijven om verder te vechten. Ik sloeg „zijn broek op en legde een pleister aan beide zijden en tien minuten „later deed hij mede aan een ruiteraanval. Was het een gewone „kogel geweest dan had het been er af gemoeten." De afstand, waarop het projectiel werd geschoten, was niet bekend bij de gewone looden kogels zijn in den oorlog van 1870 ook wel soortgelijke gevallen voorgekomen, zoodat aan dergelijke speciaal aangehaalde gevallen niet te veel waarde moet gehecht woiden. Van de Spaansche 7 m.M. geweren M. 93 zijn in 1897 15000 stuks te Oviedo afgeleverd; de loopen w orden door een Oostenrijksche firma geleverd, zoo ook 6 millioen patronen. De Köln. Rottweiler kruitfabriek heeft ook met deze geweren proeven gedaan en kreeg de volgende resultatenmet 2,48 bladkruit c. 91/93 (schietkatoenkruit) ontving het 11,2 gr. zware projectiel 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 215