204 een V25 van 682 M. bij 2890 atm. druk en bij 2,72 gr. D° 94/96 (nitroglycerinekruit) een V25 van 679 M. bij 2350 atm. Een spaansoh artillerie officier Lloréno beeft een geweer uitgevonden, dat volgens de ervan bekende gegevens alle geweren in de scha luw stelt. Kogelgewicht 5.25 gr., Yo 1065 M., dracht 5150 M., vuursnel- heid 52 schoten in de minuut, grootste indringingsvermigen 146 o.M. dennenhout of 20 m.M. hard Withworthstaalblik. Noord-Amerika. Alhoewel voor de Mariae het 6 m.M,. Lee geweer is aangenomen en ook nu gedeeltelijk is uitgegeven, zoo hebben er aanhoudend proeven plaats met het oog op de munitie; de laatste verandering is dat het projectiel 7.26 gr. weegt, bij 26 m.M. lengte, de lading 2.14 gr. Troisdorfkruit, dat een aanvangssnelheid van rond 800 M. geeft bij 2800 atm. druk. Het ge?olg der gewichts vermindering dier lading is een vermindering van de metaalbelasting tot 25 9 gr., een ongekend slechte verhouding. Volgens de „Arms and Explosives" is het een geweer met het magazijn in de versterking en de inbrenging der patronen volgens het afstroopsysteem. Wanneer het magazijn leeg is, kan men het geweer als enkellader gebruiken. Het houderplaatje bevat 5 patronen, waarvan de onderste en bovenste door beweegbare klemmen worden vastgehouden, bij het inbrengen pakken die op een bijzondere wijze in 't magazijn, laten de patronen los, en het leege houderplaatje valt naar onderen uit. Deze wijze van verwijderen der ledige houder plaatjes schijnt onpraktisch, daar het magazijn half open moet zijn. Bijvullen is niet mogelijk. De grendel werkt rechtlijnig, doch niet in dien volmaakten zin als in Oostenrjjk, daar wel de.hand een recht lijnige beweging maakt, doch de grendelknop zóó is ingericht, dat hij een weinig draait; zijn achtereinde wordt opgelicht en neemt do hand in rechtlijnige beweging mede; hierbij wordt de slagveer ge deeltelijk gespannen; het verdere terugtrekken is rechtlijnig. De uitwerper zit links, en werpt de huls krachtig uit, de uitwerper heeft een eigenaardigen vorm en wel zoo, dat hij tegelijkertijd het magazijn van boven afsluit. Bij het sluiten wordt de slagveer verder gespannen. Is de loop eenmaal gesloten, dan kan men dezen niet openen alvorens het schot is afgegeven, of men moet op een knop drukken die op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 216