DE PASANGAX-EXPEDITIE (1) in 1898. Onder de Pasanganstreek moeten wij hier verstaan de kuststrook, welke zich uitstrekt van Geudong en Blang Meh in het Oosten tot Samalanga in het Westen. Zij omvat alzoo de staatjes Pasangan, Gloempang Doewa, Sawang, Nisam, Tjoenda, Telok Semawé en Bajoe. De kustlijn bedraagt ongeveer 65 K.M., de diepte van het binnenland tot aan het hoogere gebergte varieert van 15 tot 30 K.M. Volgens de overlevering zou Pasangan gesticht zijn door eene volksplanting uit de 26 Moekims onder zekeren Dja Lam Oe. Uit de aan diens kleinzoon, Po Nja Adjat, verleende serkata (schenkbrief), waarop het tegenwoordige hoofd van Pasangan nog altijd zijne aan spraken op het grondgebied der 5 verbonden Oeloebalangs (Gl. Doe wa, Sawang, Nisam, Tjoenda, en Bajoe) grondt, blijkt dat de grenzen van het toenmalige Pasangan zich uitstrekten: in het Oosten van de Koewala Meurasa (in Bajoe) over kampong Poentat naar den Glé Menaloeng, in het Westen tot de Koewala Ajer Masin. Welke riviermonding onder de laatste moet worden verstaan is onzeker, daar zoowel de Koewala Djempa, als de Koewala Boeging (in het aan Samalanga onderhoorige Pedada), die door Pasangan als de oorspronkelijke Westelijke grens wordt opgegeven, zout water be vatten. In het laatste geval zou dus het geheele gebied van Pedada eertjjds tot Pasangan hebben behoord. De tegenwoordige West grens, zooals die van de zijde van Pasangan wordt opgegeven, loopt langs de Kroeng Djempa, den Tjot Bom, de Pintoe Karé en de Sarah Siroeng (een beekje) naar den Goenoeng Itam, met welken naam in het algemeen het Barisan-gebergte wordt aangeduid. Vol gens Pedada echter zou die grens iets Oostelijker loopen, en wel (1) Bij de volgende aflevering wordt een schetskaart gevoegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 221