214 naar Pedada. Het laatste gedeelte vaa dezen weg, dat langs het strand leidde, was hoogst moeilijk tengevolge van de vele diepe koe- wala's. die moesten worden overgetrokken. Het strand, dat hier bij laag water slechts een 10-tal meters breed is en steil afl >opt, grenst on middellijk aan een diep en ondoordringbaar moeras, geheel begroeid met rizophoren, en dat bij hoog water geheel onder loopt. Daar dit moeras zich volgens het zeggen der hoofden tot diep in het bin nenland uitstrekt en er geen goede voetpaden bestaan, levert Pedada, ook door de vele met bakoe-bakoe en moerassen omzoomde rivieren, voor de beweging van troepen zeer groote moeilijkheden op. Bij een tocht van Pasangan naar Samalanga, zou men bij laag water het strand moeten volgen, met de kans onderweg door het oploopend getij verrast te worden of wel zijn weg moeten nemen door de vrij wel onbekende heuvel- en bergterreinen, die dit landschap in het Zuiden op 10 KM. van de kust begrenzen. Alvorens tot de beschrijving van de expeditie over te gaan kan het zijn nut hebben eerst met de hoofden der verschillende land schappen wat nader kennis te maken. Het tegenwoordig hoofd van Pasangau, T. Tjihik Seumaoen, is een heerschzuchtig, ondernemend en geslepen Atjeher, die om zijn woest karakter algemeen gevreesd is. Hij heeft zich vele vijanden gemaakt en werd eenige jaren geleden bijna het slachtoffer van een poging tot vergiftiging. Sedert is hij voortdurend op zijn hoede tegen moordaanslagen, en leeft hij bijna geïsoleerd op Poeloe Iboes, waar slechts enkele ver trouwden toegang tot zijne woning hebben. Tegenover het Gouvernement heeft hij zich steeds vijandig getoond, terwijl hij zich de 5 verbonden oelèëbalangs tot erfvijandeu heeft gemaakt door zijne herhaalde pogingen om hun gebied te annex- eeren. Ook met Samalanga staat hij op gespannen voet, eensdeels ten gevolge van voortdurende grensgeschillen, anderdeels tengevolge van eene zeer krenkende bejegening, door T. Tjihik Pasangan ondervonden van de zijde van Samalanga bij zijn huwelijk met Potjoet Marah Gambang, de dochter van wijlen T. Tjihik Boegis van Samalagna.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 228