215 Yan T. Tjihik's broeders zijn T. Radja Moeda en T. Moeda Pa- saDgan vrijwel op zijn hand T. Radja Tjihik en T. Maharadja Djempa daarentegen met hem op minder vriendschappelijken voet. Laatstge noemde, die reeds vroeger genoemd is, treedt het meest op deD voorgrond. Hij voert het bestuur over Djempa en Djoeli, d. i. de landstreek tusschen de Koewala's Djempa en Doi, en is een kalm en bezadigd man, die het Gouvernement steeds genegen was. Yan de overige hoofden dienen genoemd te worden; T. Bi Leboe, het hoofd van het aan Pasangan onderhoorige landschap Leboe, die niet veel in te brengen heeft en geheel onder den invloed staat van den Panglima Prane Kota Barat. Oelèëbalang Baroe [T. All] en T. Moeda Baleide beide concur- reerende hoofden van het eveneens aan Pasangan onderhoorige Lapihan. T. Sjech Kobathoofd van de II moekims Toenoeng in boven- Samalanga, en schoonzoon van T. Tjihik Pasangan, Deze ligt met het hoofd van Samalanga overhoop en steunde zijn schoonvader. De partij der oelama's en moslemin heeft zich hoofdzakelijk ge concentreerd in- en rond kampong Awih Getah. Hare voornaamste leiders zijn Tongkoe di Awih Getah diens jongere bloeder T. Sjech Machmoed, en zijn drie zoons T. Daoed [die zich thans bij TeuDgkoe Tapa bevindt] T. Hamid en T. Taïb. Eerstge noemde zou T. Tjihik Pasangan gewaarschuwd hebben, dat een oorlog door het Gouvernement tegen hem gevoerd om de 5 verbonden oelèëbalangs te steunen, nimmer een prang sabil zou kunnen worden. In de 5 oelèëbalangschappeD, waarvan de hoofden onderling en met den Maharadja van Telok Semawé zijn vermaagschapt, treden op den voorgrond In Gloempang Doewa: T. Bintara Istia Moeda, het zwakke 65 jarige hoofd, die te Lapang verblijf houdt, met zijn zinnelijken doch flinken zoon en troonsopvolger Toekoe Perdan. T. Bintara Istia Moeda heeft reeds verzocht afstand te mogen doen ten behoeve van T. Perdan. In Sawanghet flinke 40 jarige hoofd T. Panglima Prang Moeda Dalam Machmoed, in de wandeling steeds T, Pang Sawang of T. Dalam genoemd. Hij woont met zijn kinderen, die allen nog min-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 229