*216 derjarig zijn, te Kg. Sawang, doch bield tijdens de onlusten tijdelijk verblijf in zijne sterke benting te Manei. In Nisamde oude T. Sri Machmoed, kortweg T. Ri genoemd Hij woont te Meunasa Hetjat en is al even onbeduidend als zijn oudsten zoon en opvolger, T. Mohamad Sjam, ten behoeve van wien hij verzocht heeft afstand van het bestuur te mogen doen. In TjoendaT. Tjihik Djohan, een onbetrouwbare jonge man, die eerst sedert eenige weken zijn vader heeft opgevolgd. In Bajoede 60 jarige T. Bintara Bajoe (ofT. Nja Sandang), die te Meuraksa verblijf houdt. Bij de expeditie wist men te kunnen rekenen op den steun dier 5 verbonden oelèëbalangs, en op dien hunner bevolking, voor zoover deze niet van Pasangan afkomstig was. Vijandig waren dus de benedenlauden van Nisam, Sawang (Blang Paudjang) en het Weste lijk gedeelte van Gloernpang Doewa, tusschen Kroeng Pandjoi en Kroeng Blang Meh, waar als de voornaamste hoofden van verzet konden worden aangemerkt: T. Oelèëbalang Baroe in Geudé Kroeng Koekoes. T. Latib te Tamboen. T. Panglima Prang te Gloernpang Soeloeh. T. Perdan ie Blang Pandjang. Was er over het algemeen weinig bekend van den tegenstand, dien men in Pasangan zou ontmoeten, de gegevens, die verkregen waren omtrent de gesteldheid van het terrein, konden ons voorbereiden op zware vermoeienissen. Op betrekkelijk korten afstand toch van het strand bevinden zich langs de geheele kuststrook breade, on doorwaad bare lagunen, omzoomd met zware bakoe-bakoe. Daarachter eerst begint het sawah- en kampongterrein, dat door talrijke en dikwijls zeer modderige rivieren is doorsneden, en waarin de uitloopers van het Barisangebergte (zware, steile heuvelterreinen) tot op korten afstand van de kust vooruitspringen. Deze heuvels, die meest allen met alang-alang of bosch zijn begroeid, zijn door diepe dalen en in snij dingen gescheiden, waar het regenwater bijna altjjd blijft staan en aldus poelen en moerassen vormen, die slechts zelden zijn om te trekken. De sawah's zijn droog in de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 230